Nowy numer 47/2020 Archiwum

Pokonać ciemność

Nie tylko przybywa nocnych Dróg Krzyżowych na naszej mapie, ale niektóre stają się coraz dłuższe.

Pewnie żeby zrozumieć fenomen tej wielkopostnej praktyki, trzeba samemu ją podjąć. – To mocne, duchowe doświadczenie, a najpiękniejsze w tej wyprawie, mimo zmęczenia, jest doświadczenie pustyni. Gdy idzie się nocą, samemu, w milczeniu, wtedy łatwiej jest rozmawiać z Bogiem – uważa ks. Radek Dąbrowski, wikariusz parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Płońsku, z której wyruszy po raz trzeci Ekstremalna Droga Krzyżowa, tym razem w trzech odsłonach: do Czerwińska, wokół Płońska i ta najdłuższa, bo licząca 59 km, do Rostkowa.

– To sami uczestnicy proponują nowe, dłuższe trasy – dodaje ks. Dąbrowski, który od początku bierze udział w tych płońskich nocnych wyprawach z krzyżem. To wielkie fizyczne i psychiczne wyzwanie, bo trzeba pokonać zmęczenie i rozmaite lęki, porzucić na kilka godzin dobrodziejstwa cywilizacji. A jednak liczba chętnych nie maleje, a na mapie diecezji pojawiają się nowe Ekstremalne Drogi Krzyżowe. W Płocku, poza Trasą z Duchem Świętym (z kościoła na Skarpie), wiodącą wielkim okręgiem do płockiego sanktuarium, pojawiła się Trasa św. Benedykta (30 km) z kościoła na Radziwiu do Soczewki. Również z drugiej strony Wisły po raz pierwszy ma przejść EDK, której trasa wiedzie po Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym i wychodzi już poza naszą diecezję, ale rozpoczyna się i kończy na terenie parafii w Duninowie. Jest także propozycja EDK z Golubia-Dobrzynia do Obór. Ciekawe, że za inicjatywą lokalnych Ekstremalnych Dróg Krzyżowych stoją nie tylko księża, ale – i to nawet częściej – osoby świeckie. Nie tylko mężczyźni, ale również kobiety, tak jak w Ciechanowie i w Serocku.

– Przez kilka lat byłam w Szlachetnej Paczce i kiedy przyszło zaproszenie na szkolenie przed EDK, postanowiłam skorzystać. To jest jednak inne, duchowe przeżycie. Owszem, trochę się obawiałam, gdy organizowałam ją po raz pierwszy 4 lata temu. Liczyłam, że zgłosi się może kilkanaście osób. Ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu, było ponad 50 uczestników. Były to osoby nie tylko z Serocka, niektóre przyjechały z miejscowości oddalonych nawet o 100 km. Na tej pierwszej EDK była między innymi 12-letnia dziewczynka, która szła wspaniale z rodzicami – wspomina Aleksandra Zejdler koordynująca EDK w Serocku. W tym roku są aż 4 trasy. – Dla mnie osobiście to czas na przemyślenie tego, jak żyję i co można zmienić, żeby być lepszym – dodaje.

– Idą naprawdę wszyscy: sprawni i młodzi mężczyźni, ale też kobiety dochodzące do wieku emerytalnego. I te drugie naprawdę świetnie sobie radzą – mówi ks. Radek Dąbrowski. Warto przypomnieć, że Ekstremalna Droga Krzyżowa nie jest nocną, zorganizowaną pielgrzymką i pokonuje się ją wyznaczoną trasą samemu albo w małych grupach. W drodze obowiązuje reguła milczenia, która umożliwia indywidualne rozważanie męki Pańskiej i po prostu bycie sam na sam z Bogiem i sobą samym. Jeśli chodzi o aspekty bardziej przyziemnie, to na taką drogę powinno się wziąć m.in. wygodne, sprawdzone buty, ciepłą odzież, plecak, latarkę czołówkę, coś ciepłego do picia i baton lub czekoladę na wzmocnienie. I chociaż jest to czas oderwania się od technicznych gadżetów, do których przywykliśmy na co dzień, to przyda się smartfon, na którym można śledzić trasę i czytać rozważania, dostępne na stronie internetowej EDK. W tym roku na mapie diecezjalnej mamy: EDK w Ciechanowie, w Dobrzyniu nad Drwęcą, od Nowego Duninowa, w Maszewie Dużym (Harcerska Ekstremalna Droga Krzyżowa), Płocku, Płońsku, Przasnyszu, Serocku, Pułtusku i Gradzanowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama