Nowy numer 48/2020 Archiwum

Pojadą do Opola

Po diecezjalnym etapie XXIX Olimpiady Teologii Katolickiej już wiadomo, kto pojedzie na finał krajowy.

- Obiecaliśmy sobie już w tamtym roku, że tym razem pojedziemy do Opola… - mówi z entuzjazmem Jakub Brodowski. I nic chodzi tu oczywiście wyjazd na słynny festiwal, ale ogólnopolski finał olimpiady, na której trzeba wykazać się wiedzą teologiczną. W tym roku odbywa się on w Opolu.

Aż troje uczniów z ciechanowskiego LO im. Zygmunta Krasińskiego weszło do czołówki w etapie diecezjalnym XXIX Olimpiady Teologii Katolickiej, który odbył się wczoraj w gmachy LO im. Władysława Orkana w Bieżuniu.

Są to, wspomniany Jakub Brodowski (I miejsce), Wiktoria Zawadka (II miejsce) i Monika Tarnowska, która zajęła III miejsce, a startuje w tej olimpiadzie, z sukcesem, już po raz trzeci. Wszystkich uczestników było ponad 30. Zmierzyli się z tematem: "Św. Jacek - wzór ewangelizacji".

- Było sporo dat i faktów z życia św. Jacka, które nie są przecież jakąś wiedzą popularną. Musieliśmy się w to mocniej zagłębić. Ale okazało się, że te teksty które poprzednio czytałam, nie zapomniałam. Ta wiedza zostaje - mówi Monika Tarnowska.

To olimpiada inna niż wszystkie, przyznaje Wiktoria Zawadka. - Mnie się bardzo spodobała postać św. Jacka. Poza tym ta olimpiada jest ma wspaniałą atmosferę, w przerwie tańczymy, śpiewamy… - mówi Kuba.

Trójka finalistów przygotowywała się pod kierunkiem katechetki Agnieszki Boniakowskiej, uczącej w LO im. Z. Krasińskiego w Ciechanowie.

- Nie ma jakiegoś jednego wzorca, według którego można by było wszystkich zachęcić. Przede wszystkim próbujemy zaszczepić im wiarę w swoje możliwości, by ten potencjał wykorzystywali. Ale jest wielu uczniów, którzy są zainteresowani tą tematyką. Na pewno nie robią tego wyłącznie dla jakichś nagród, przede wszystkim dla siebie, by się rozwijać - mówi pani Agnieszka, która przyjechała na ten konkurs z szóstką swoich uczniów.

- Jestem dumna ze wszystkich, także z tych którzy nie zajęli głównych miejsc. Cieszę się, że w ogóle wzięli udział w tej olimpiadzie, i że są najlepsi ze szkoły - dodaje nauczycielka z "Krasiniaka". W etapie szkolnym OTK wzięło tam udział prawie 70 uczniów.

Był to konkurs trudny, co zgodnie podkreślają i uczestnicy, i pracownicy Wydziału Katechetycznego kurii, który był koordynatorem diecezjalnego finału. Jednocześnie aż 8 uczestników otrzymało ponad 40 punktów. To pokazuje wysoki poziom uczniów. Warto podkreślić też, że spora część z nich startuje w takim konkursie kilka razy.

- Jest tu wielu uczniów, którzy jakoś angażują się w życie Kościoła, np. są w grupach oazowych - mówi A. Boniakowska.

Za dwa lata ogólnopolski finał Olimpiady Teologii Katolickiej ma się odbywać w Płocku i będzie poświęcony tematyce Bożego Miłosierdzia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama