Nowy numer 2/2021 Archiwum

Nowy biskup pochodzi z diecezji płockiej

W Skrwilnie urodził się ks. Wojciech Skibicki, mianowany dziś przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym w Elblągu.

Biskup nominat urodził się 23 maja 1970 r. w Skrwilnie w diecezji płockiej - czytamy w oficjalnej nocie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Przyszedł na świat w rodzinie Józefa i Lucyny z domu Pilśniak. Został również ochrzczony w tamtejszym kościele parafialnym.

Maturę zdał w Liceum Ogólnokształcącym w Malborku w roku 1989, zaś studia teologiczne podjął w seminariach duchownych w Olsztynie i Elblągu. Święcenia kapłańskie przyjął 10 czerwca 1995 r. w Elblągu.

Był wikariuszem w parafii Świętej Rodziny w Elblągu, był sekretarzem i kapelanem biskupim. Ukończył studia doktoranckie z zakresu liturgiki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jest wykładowcą liturgiki w seminariach duchownych w Elblągu i Pieniężnie. Od 2004 do 2016 r. był wicerektorem WSD w Elblągu. Jest członkiem rady kapłańskiej i kolegium konsultorów. Od pięciu lat jest też kanonikiem gremialnym Kapituły Katedralnej Elbląskiej. Od 2009 r. do chwili obecnej pełnił funkcję rzecznika prasowego kurii diecezjalnej, był także delegatem biskupa elbląskiego do spraw ochrony małoletnich, a także delegatem biskupa do spraw indywidualnych form życia konsekrowanego, dyrektorem Wydziału Nauki Katolickiej kurii oraz dyrektorem Ośrodka Formacji Diakonów Stałych w diecezji.

Duszpastersko jest związany ze wspólnotami Wiara i Światło oraz Chemin Neuf.

Papież Franciszek przydzielił nowemu biskupowi stolicę tytularną Case Nere.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama