Nowy numer 48/2020 Archiwum

Nie zasypiają nad Biblią

Spośród ponad 80 młodych osób większość to stali uczestnicy, którzy czują, że Pan Bóg jest dla nich oparciem.

Zaskakujący był widok tej zróżnicowanej wiekowo wspólnoty rekolekcyjnej, w której znaleźli się i gimnazjaliści, i studenci. Ta rozpiętość wynika z tego, że Ruch Rodzin Nazaretańskich, do którego należą, zajmuje się formacją wszystkich pokoleń, od najmłodszych do najstarszych. W ośrodku Caritas w Popowie, w otoczeniu urokliwych lasów, bez telewizji i komputera spędzili cztery intensywne dni, skupiając się na modlitwie, rozwijaniu talentów i zawieraniu przyjaźni.

Na warsztatach tańca, na których poruszali się z szarfami, uczyli się, że ruch może być narzędziem modlitwy i wyrażania emocji. Ciekawe ćwiczenia, pozwalające doświadczyć lekkości, szybkości albo dla odmiany ciężaru, pomagały im się otworzyć. Część rekolektantów ćwiczyła śpiew, a pewna grupa młodszych uczęszczała na warsztaty teatralne, na których przygotowywała uwspółcześnioną bajkę. – Te rekolekcje to nie tylko czas rozwoju duchowego, ale i talentów, które chcemy wykorzystywać w dalszej formacji. Na przykład w czerwcu na pielgrzymce RRN w Częstochowie będziemy animować śpiewem liturgię – mówi ks. Mateusz Stępka, jeden z księży prowadzących rekolekcje. Tematem o poznaniu i rozumieniu Boga jak Maryja nawiązano do Światowych Dni Młodzieży w Panamie.

– Chcemy przypomnieć te treści, które Ojciec Święty przekazywał młodym, bo nasi uczestnicy nie mogli tam być i pewnie nie mieli wielu okazji oglądania późnych transmisji w telewizji – wyjaśnia ks. Mateusz. – Tematy tych rekolekcji bardzo mi pasują. Dla mnie to duży plus, że nawiązuje się tu do ŚDM w Panamie – mówi Karolina Ejman z parafii w Starej Białej. – Ja wybrałam warsztaty modlitwy. Bardzo ważne jest to, że dzielimy się różnymi doświadczeniami. Można było zobaczyć, że każdy z nas ma jakieś problemy w modlitwie. Moja modlitwa jest schematyczna, ale ludzie w tym samym wieku też mają z tym problem. Jest trochę lżej, gdy wiemy, że nie jesteśmy w tym sami – mówi Weronika Chlebowska z płockiej parafii św. Jadwigi Królowej, zaangażowana w Laboratorium Wiary od 5 lat.

Prowadzący te warsztaty ks. Wojciech Czajkowski zaproponował uczestnikom próbę modlitwy tekstami Pisma Świętego, szczególnie psalmów i Ewangelii. – W jednym z rozważanych cytatów była mowa o drzewie figowym. Nie zdawałam sobie sprawy, że to drzewo daje owoc dopiero po 3 latach – mówi Weronika, zwracając uwagę na to, jak ważne jest zrozumienie kontekstów, gdy czytamy teksty biblijne. – W modlitwie uczymy się słuchać, by nie zagadać Pana Boga, ale zobaczyć, do czego On nas zaprasza. Uczymy się unikać utartych schematów i modlić tekstem Pisma Świętego – mówi ks. Wojtek. – Nie, nie zasypiają „w oparciu o Pismo Święte” – śmieje się duszpasterz, pokazując charakterystyczny gest opierania się o księgę. – To młodzież, która czegoś poszukuje i zadaje ciekawe pytania – dodaje poważnie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama