Nowy numer 13/2024 Archiwum

Najwięcej zza wschodniej granicy

Ponad 7 tys. obcokrajowców jest zgłoszonych w płockim oddziale ZUS, a w całym woj. mazowieckim pracuje co czwarty cudzoziemiec w Polsce.

Jak informuje ZUS, od grudnia 2017 r. wzrosła w Polsce liczba pracujących cudzoziemców, zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych. Pod koniec minionego roku było 440 tys. takich osób, przy czym w ciągu 12 miesięcy przybyło ich aż 129 tys. W Polsce pracują legalnie przedstawiciele 170 nacji, jednak tylko niewielka część zakłada własną działalność gospodarczą.

- Przeglądając statystyki okazuje się, że w województwie mazowieckim legalnie pracujących cudzoziemców jest bardzo dużo, bo 27 proc. wszystkich obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w Polsce - informuje Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego. To nieco ponad 156 tys. osób. Porównując z liczbą zgłoszonych w oddziałach ZUS w Radomiu i Siedlcach, Płock plasuje się w czołówce. W grudniu 2018 r. liczba cudzoziemców wynosiła tu ponad 7300 osób.

Największą grupą imigrantów pracujących w naszym kraju są Ukraińcy - prawie 421 tys. Znacznie mniejszy odsetek stanowią Białorusini (34 tys.), Wietnamczycy (8 tys.) i Mołdawianie (7,7 tys.) W skali województwa jest podobnie, to znaczy najliczniejszą grupą są Ukraińcy - 92,6 tys. cudzoziemców, dalej Białorusini – 12,9 tys. i Wietnamczycy – 6,6 tys. W przypadków wszystkich wspomnianych nacji nastąpił wzrost liczb cudzoziemców, którzy przyjechali pracować w Polsce.

Tylko tych 5 najliczniejszych nacji, czyli mieszkańcy Ukrainy, Białorusi, Wietnamu, Chin i Indii stanowi aż 76 proc. ogółu obcokrajowców w województwie mazowieckim.

Jak jest w Płocku? Poza najliczniejszą grupą Ukraińców, są także legalnie pracujący Białorusini - ponad 1700 os., Ormianie - 126, Rosjanie - 82, Wietnamczycy - 79 i Filipińczycy - 62.

Jak przypomina Piotr Olewiński, zgłoszenie cudzoziemca do ubezpieczeń oznacza, że obcokrajowiec, pracujący w Polsce, właśnie tu podlega ubezpieczeniom społecznym, poza sytuacją, gdy wyklucza to umowa między naszym krajem a krajem pracownika. Składki tych osób zasilają więc Fundusz Ubezpieczeń Społecznych tak samo jak składki obywateli Polski. Ze środków FUS wypłacane są bieżące świadczenia dla wszystkich osób zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy