Nowy numer 3/2021 Archiwum

Przeżyj to na nowo

Już ruszyła rezerwacja miejsc na Czerwińskie Misterium Męki Pańskiej.

Trwają już próby do wielkopostnego misterium w Czerwińsku nad Wisłą. Na prośbę i sugestie widzów, każdego roku podlega ono pewnym modyfikacjom. Tym razem, jak informują organizatorzy, pierwotnie, pięcioaktowe misterium zostanie opowiedziane z perspektywy Żydowskiej Paschy i Liturgii Wielkiej Soboty. "Przejście" z niewoli do wolności – z mroku do światła – od krzyża do Zmartwychwstania... - te motywy będą stale obecne w tegorocznej, teatralnej interpretacji historycznego tekstu.

A tekst znanej nie tylko na Mazowszu czerwińskiej Pasji został napisany przez salezjanina ks. dr. Franciszka Harazima (1885-1941). Muzyka do spektaklu jest dziełem innego salezjanina - wybitnego kompozytora - ks. dr. Antoniego Hlonda (1884-1963), podpisującego swoje dzieła pseudonimem "Antoni Chlondowski". Wspólne ich dzieło zostało po raz pierwszy wystawione 8 marca 1931 r. w Krakowie, a od 1949 r. grane było przez kolejne dziesięciolecia w klasztorze czerwińskim.

Warto przypomnieć, że w tamtym okresie wykonawcami Misterium Męki Pańskiej byli nowicjusze salezjańscy, jednak po likwidacji nowicjatu w Czerwińsku, zaprzestano wystawiania tego dramatu. Dopiero w 2014 r. nastąpił powrót do tej tradycji, z tym że w dzieło to włączyli się już profesjonalni aktorzy i artyści, m.in. związani ze środowiskiem salezjańskim.

Obecnie organizacją tego wydarzenia zajmuje się Salezjański Ośrodek Młodzieżowo-Powołaniowy "Emaus". Współtwórcą "reaktywacji" Pasji w Czerwińsku nad Wisłą, a także reżyserem i autorem opracowania scenariusza tegorocznego "Misterium Męki Pańskiej 2019 – Na Nowo Opowiedzianego" jest Mariusz Kozubek, założyciel Teatru A, twórca ponad 30 autorskich spektakli, reżyser megawidowisk w katowickim "Spodku" ("Franciszek – wezwanie z Asyżu", "Exodus" i "Jonasz"). Kierownictwo muzyczne objął Piotr Solorz - Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, kompozytor, wokalista, aktor, multiinstrumentalista, muzykoterapeuta, pedagog i instruktor muzyczny, obecnie kierownik muzyczny oraz kompozytor Teatru Franciszka w Katowicach. W tym roku do stałej obsady dołączyli młodzi, początkujący aktorzy.

"Misterium Męki Pańskiej 2019 - Na nowo opowiedziane" będzie grane w Czerwińsku od 16 marca, w kolejne soboty i niedziele Wielkiego Postu.

Wszelkie informacje oraz zgłoszenia przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 16.00 pod tel. kom. 604 099 576 (pani Katarzyna), a także drogą mejlową, pod adresem: c.misterium@gmail.com

Terminy spektakli:

  • 16 marca – sobota, 17 marca – II Niedziela Wielkiego Postu
  • 23 marca – sobota, 24 marca – III Niedziela Wielkiego Postu
  • 30 marca - sobota, 31 marca - IV Niedziela Wielkiego Postu
  • 6 kwietnia – sobota, 7 kwietnia – V Niedziela Wielkiego Postu
  • 13 kwietnia – sobota, 14 kwietnia – VI Niedziela Palmowa

Godziny spektakli:

soboty: godz. 10.00, 13.00 i 16.00, niedziele: godz. 11.00 i 14.00

Eucharystia dla uczestniczących w Misterium: soboty: godz. 12.00 i 15.00; niedziele: godz. 13.00

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama