Nowy numer 3/2021 Archiwum

Ludzie na medal

Po raz 15. wyłoniono laureata honorowej nagrody "Tłuchowianin Roku". Tym razem otrzymała ją Grupa Wieńcowa Trzcianka, czyli grupa mieszkańców sołectwa Trzcianka-Popowo oraz ich przyjaciele z sąsiednich miejscowości.

Doroczną uroczystość rozpoczęła Msza św. w intencji samorządowców sprawowana w kościele parafialnym. Następnie w Gminnym Ośrodku Kultury ogłoszono tegorocznego laureata nagrody, która promować ludzi czynu. Ten czyn ma przynosić mieszkańcom małej ojczyzny dobro lub rozsławiać jej imię.

Sekretarz kapituły Urszula Brożek odczytała uzasadnienie: "Wśród 13 miejscowości w Polsce noszących nazwę Trzcianka – jest nasza położona w gminie Tłuchowo, w powiecie lipnowskim. Właśnie tutaj w miesiącach letnich grupa osób umówiła się na wykonanie wieńca dożynkowego. W ruch poszły kosy, którymi trzciankowscy żniwiarze ścieli łany różnych zbóż, by następnie w świetle czerwcowego słońca suszyć je pod dachami stodół. Korona dożynkowego wieńca, która jest symbolem żniwnego plonu – wykonana została z kłosów wszystkich gatunków zbóż rosnących na polach naszych gospodarzy i udekorowana ziarnami i warzywami oraz kwiatami i ziołami z ogrodów naszych pracowitych gospodyń… Wieniec jest wyrazem naszej wiary, miłości i wdzięczności za tegoroczne plony – mówią mieszkańcy sołectwa. Dzieło swoje reprezentowali na dożynkach gminnych, powiatowych, wojewódzkich, uzyskując na każdym szczeblu pierwsze miejsca w kategorii >wieniec tradycyjny<. Na prośbę wojewody kujawsko-pomorskiego" – czytała dalej sekretarz kapituły - "Grupa Wieńcowa z Trzcianki wraz z wieńcem reprezentowała województwo Kujawsko – Pomorskie na pierwszych Dożynkach Premierowskich w Wąwolnicy, które odbyły się 23 września 2018 r. Piękne dzieło mieszkańców z Trzcianki i Popowa stało się dobrem naszej gminy, bo rozsławiło jej dobre imię w całej Polsce. Kapituła uznała, że ten spontaniczny czyn mieszkańców sołectwa Trzcianka należy docenić nadając im zaszczytny tytuł >Tłuchowianin Roku 2018<".

Nagrodę na ręce Karola Janiszewskiego, sołtysa miejscowości Trzcianka, przekazał Krzysztof Dąbkowski, wójt gminy Tłuchowo i przewodniczący kapituły razem z ks. kan. Andrzejem Zakrzewskim.

Innym znaczącym wyróżnieniem przyznawanym co roku jest "Srebrne Pióro", wręczane osobom, które słowem pisanym rozsławiają swoją małą ojczyznę. W tym roku otrzymał je Radosław Rutkowski – redaktor techniczny gazety parafialnej "Apostoł".

Przyznawanie tytułu "Tłuchowianina Roku" oraz nagrody "Srebrne Pióro" zainicjował w 2004 roku proboszcz parafii ks. Andrzej Zakrzewski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama