Nowy numer 43/2020 Archiwum

Czarodzieje słowa

Przed laty Marek Grechuta śpiewał: „Wolność – ją wymyślił dla nas Bóg, aby człowiek wreszcie mógł w niebie się zbudzić…”. Dziś tę piosenkę przypomina Maciej Balcar.

Dla artysty, związanego m.in. z zespołem Dżem i od kilkunastu lat odtwórcy roli Jezusa w musicalu „Jesus Christ Superstar” w Chorzowskim Teatrze Rozrywki, piosenka Grechuty o wolności jest jednym z jego najważniejszych, chociaż zapomnianych utworów.

– Kto lepiej zna pojęcie utraconej wolności niż Polacy? Przez wieki różni nasi wielcy twórcy pisali o tej wolności, ale moja ulubiona jej definicja to ta, którą napisał Marek Grechuta – mówił artysta w czasie koncertu, który odbył się w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Skępem. – Wychowywałem się muzycznie, słuchając Marka Grechuty, Ewy Demarczyk, Wojtka Młynarskiego, Czesława Niemena czy Kabaretu Starszych Panów. W każdym z tych przykładów niemal nadrzędną rolę pełnił tekst. Do niego odnosi się wszystko inne. Zawsze tak lubiłem traktować piosenkę. Dla mnie ona jest wtedy, kiedy coś ciekawego przekazuje i do tego jest zgrabnie napisana muzyka. Nigdy odwrotnie. Jeśli sam piszę, staram się znaleźć jakiegoś ciekawego poetę, jakiś przekaz, historię – wyjaśnia M. Balcar. Nic dziwnego więc, że jego utwory z solowych albumów, m.in. „Znak” czy „Ogień i woda”, znakomicie zabrzmiały także w przestrzeni sakralnej. Jednym z nich był utwór „Pokochaj” do słów Michała Zabłockiego. – 18 lat temu, gdy przygotowywałem się do roli Jezusa w „Jesus Christ Superstar”, zastanawiałem się, jak tę postać zbudować. Koncepcji było wiele, przeczytałem sporo tekstów świeckich i religijnych. Uderzyła mnie jedna rzecz – że Jezus to przecież w czystej postaci miłość. I to, co chciał nam przekazać, to właśnie ta prawda o miłości, która potrafi nas wyzwolić z wszelkich problemów, kryzysowych sytuacji. 16 lat później Michał przysłał mi ten tekst. Uśmiechnąłem się i wiedziałem, że on jest absolutnie dla mnie – mówił. Artysta już w lutym wydaje nową płytę pod tytułem „Struś”, której będzie towarzyszyć tournée po Polsce.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama