Dzieci z okolic Pomiechówka i Modlina przedstawiły jasełka, których historia dzieje się w Betlejem i na... polskiej ziemi.
Ponad pół roku trwały przygotowania do przedstawienia jasełkowego, które powstało z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Co ciekawe, i pomysł, i realizacja zrodziły się w głowie jednej osoby - Katarzyny Małachowskiej z miejscowości Wymysły, która od dawna skupia wokół siebie wiele starszych i młodszych osób, które realizują ciekawe pomysły sceniczne.
Nazywają się "Borynowe Skowronki", i jak sami o sobie mówią, łączy ich miłość do muzyki i folkloru polskiego. Chcą podtrzymywać tradycję wspólnego śpiewania i przekazywania z pokolenia na pokolenie pasji wspólnych spotkań, integracji i ożywiania lokalnego środowiska. - To owoc pracy przede wszystkim naszych dzieci, mieszkańców gminy Pomiechówek, które scala Katarzyna Małachowska - nasza instruktorka śpiewu i tańca, krawcowa, scenarzystka, z którą chętnie się spotykamy i wymyślamy nasze przedstawienia, jak to na Wymysłach - mówią panie, których dzieci na scenie świetnie sobie radzą z grą aktorską.
Przedstawienie "Hetman Jezus Zwycięzca" zostało przygotowane na jubileusz odzyskania niepodległości, i było już wystawiane w różnych miejscach, m.in. w parafialnym teatrzyku kościoła w Modlinie Starym. Zadziwiała gra, śpiew, taniec i charakteryzacja małych aktorów. Oto wszystko zaczyna się w Betlejem od narodzin Jezusa. Jest Święta Rodzina i aniołowie - kilkuletnie dzieci - to w akcie pierwszym. Później historia Bożego Narodzenia rozciąga się w czasie, bo do żłóbka przychodzą trzej królowie, a są nimi polscy władcy: Kazimierz Wielki, św. królowa Jadwiga i Stanisław August Poniatowski. Niosą oni swój dar i modlą się do Dzieciątka za Polskę. W kolejnym akcie wkracza na scenę Herod w postaci trzech zaborców. I tu znowu, świetna gra młodych aktorów. Z prześladowań i opresji Polskę ratuje wiara w Boże Narodzenie, kolęda i błagalna modlitwa wszystkich stanów. Do tego błagania dołącza się sama Maryja, która również prosi swego Syna za Polską. Ta modlitwa jest wysłuchana, a ostatni jej akordem są słowa kolędy: "Podnieś rękę, Boże Dziecię, błogosław ojczyznę miłą! /W dobrych radach, w dobrym bycie wspieraj jej siłę swą siłą. /Dom nasz i majętność całą, i wszystkie wioski z miastami. /A Słowo ciałem się stało, i mieszkało między nami".