Bp Roman Marcinkowski przewodniczył uroczystościom ogłoszenia św. Stanisława Kostki patronem miasta Drobin.
Św. Stanisław ma rysy mieszkańca Drobina, przecież stąd pochodziła jego matka. Teraz czas najwyższy, aby mieszkańcy miasta jeszcze bardziej stawali się podobni do swego niebieskiego ziomka, został on bowiem ogłoszony ich patronem. - Święty był związany z miastem przez swoją matkę, a matka to ktoś, kto zaszczepia w człowieku świętość – mówił w czasie Mszy św. bp Roman Marcinkowski, zaś ks. kan. Piotr Grzywaczewski, kanclerz Kurii Diecezjalnej Płockiej odczytał dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ogłaszający św. Stanisława Kostkę, zakonnika "orędownikiem tego miasta przed Bogiem".
W kazaniu bp Roman mówił, że święty "mimo przeszkód wierzył i kochał". Mówił o niezwykłej roli jego matki, Małgorzaty z Kryskich: kobiecie pobożnej, roztropnej, pracowitej, oszczędnej w słowach, umiejącej skupić się na modlitwie także przy pracy. - Nic materialnego nie pozostało po św. Stanisławie, ale jest przed nami otwarta księga jego życia, gdzie centrum jest Bóg. On nas uczy, że mamy Go szukać i pragnąć nade wszystko. Cieszę się, że miasto Drobin odważnie sięgnęło po wartości, które łączą je ze św. Stanisławem Kostką - mówił w kazaniu bp Roman.
O kulcie św. Stanisława, który wyróżnia Drobin mówił ks. kan. Andrzej Kucharczyk, proboszcz parafii św. Stanisława BM i burmistrz miasta i gminy Andrzej Samoraj. Duszpasterz akcentował, że tym aktem dopełniają się obchody Roku św. Stanisława Kostki w diecezji płockiej. - W ten sposób chcemy złączyć jeszcze bardziej Drobin z naszym świętym - akcentował. Przypomniał, że w parafianie przygotowują się do dorocznej uroczystości św. Stanisława odprawiając nowennę, (40 lat temu prowadził ją w Drobinie ks. Roman Marcinkowski, późniejszy biskup pomocniczy), od 50 lat w kościele są obecne jego relikwie, obraz świętego w zwieńczeniu jednego z bocznych ołtarzy zaś o rodzinie Kryskich przypominają słynne renesansowe nagrobki w prezbiterium. Dodajmy, że 40 lat temu w specjalnym liście pasterskim o szerzeniu kultu św. Stanisława, bp Bogdan Sikorski zalecał, aby dla lepszego poznania świętego z Rostkowa, diecezjalnie pielgrzymowali m.in. do Drobina. To dlatego również w dekrecie kongregacji stwierdzono, że mieszkańcy miasta i parafii otaczają świętego "szczególnym i stałym kultem"
- Drobin był w genach św. Stanisława, a teraz staje się on duchowym punktem odniesienia dla jego mieszkańców - mówił burmistrz Andrzej Samoraj. Dodał, że dekretowi watykańskiej kongregacji towarzyszy uchwała rady miasta ustanawiająca Dni Patrona Miasta od 9 do 17 września.
W czasie uroczystości w kościele parafialnym historię miasta i związki z rodem Kryskich przypomniał Jacek Radecki, nauczyciel Zespołu Szkół w Drobinie, zaś uczniowie Szkoły Podstawowej wystąpili z programem artystycznym. Rozstrzygnięto również dwa konkursy plastyczne: "Św. Stanisław Kostka - nasz patron" i "Św. Stanisław Kostka w herbie Drobina".
Z inicjatywą, aby św. Stanisława Kostkę ogłosić patronem miasta Drobin wyszedł Marcin Frątczak, przewodniczący rady miasta i gminy poprzedniej kadencji. O zdanie w tej sprawie pytano również mieszkańców, którzy jednomyślnie opowiedzieli się za tą propozycją.