Płocki Stary Rynek ozdobiony świąteczną iluminacją zgromadził wielu mieszkańców na miejskiej wigilii.
Uśmiechnięte wolontariuszki w mikołajowych czapkach częstowały ustawionych w długiej kolejce płocczan ciepłym bigosem, pierogami i ciastem. Na scenie najpiękniejsze kolędy śpiewał złożony z 25 osób Młodzieżowy Chór Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Było dzielenie się opłatkiem i życzenia składane w tej poszerzonej, miejskiej wspólnocie.
Od kilku lat płocka wigilia miejska ma charakter ekumeniczny. - Tu żyje także wspólnota Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Na terenie miasta są bracia ewangelicy, jest także wspólnota Kościoła prawosławnego. Dobrze, że ten wymiar ekumeniczny jest widoczny także przy tej okazji - zauważył biskup płocki Piotr Libera, który składał życzenia władzom miasta i mieszkańcom. - Niech te święta będą dla nas nowym motywem do znajdowania radości pomimo wielu problemów i trudności, jakie niejeden z nas przeżywa. Ale jest z nami Bóg - Emanuel, który narodził się 2 tysiące lat temu, i to On jest źródłem tej prawdziwej, chrześcijańskiej radości - mówił bp Piotr.
Życzenia płocczanom złożył także bp Marek M. Karol Babi, hierarcha mariawicki. - Cieszymy się, że w tym roku jubileuszowym setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę możemy wspólnie dzielić się opłatkiem. Niech Boża dziecina, która narodzi się, błogosławi każdego z nas, by te święta były rodzinne, radosne i każdy z nas mógł w swoim duchu poznać nowo narodzonego Chrystusa - mówił biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.
Życzenia mieszkańcom miasta złożył także prezydent Płocka. - Już za kilka dni spotkamy się z najbliższymi przy wigilijnym stole, zgodnie z tradycją zostawiając puste miejsce dla osób, których nie ma już z nami, a które były dla nas ważne. Chcemy życzyć nie tylko radosnych, spokojnych błogosławionych świąt, ale życzyć też, by ta rzeczywistość przenosiła się na codzienne życie. By każdy z nas z otwartym sercem przyjmował Chrystusa, którego pamiątkę przyjścia obchodzimy każdego roku. Bardzo dziękuję za obecność biskupowi płockiemu Piotrowi Liberze i biskupowi mariawickiemu Markowi, dziękuję harcerzom, i wam, płocczanie - powiedział prezydent Andrzej Nowakowski.
A w imieniu harcerzy, którzy od dzisiaj roznoszą Betlejemskie Światło Pokoju, przemówił komendant Hufca ZHP Płock. - To światło to jest symbol braterstwa, miłości, jedności, pokoju. Roznosząc to światło będziemy robić wszystko, by tę iskierkę najwyższych wartości rozszerzać na cały Płock - powiedział hm. Mariusz Fabiszewski.
am