Na biało-czerwono rozbłysły w tym roku Ogrody Światła, które można podziwiać przez cały miesiąc na Wzgórzu Tumskim.
W iluminacji, która kolejny raz ozdobiła płockie Wzgórze Tumskie, dominują w tym roku barwy narodowe. W sobotę odbyła się uroczysta inauguracja świąteczno - noworocznej dekoracji, która powstała na zamówienie PKN ORLEN.
Przez całe popołudnie na placu Narutowicza trwał festyn rodzinny, nawiązujący tematyką do roku odzyskania niepodległości przez Polskę i tamtego Bożego Narodzenia przed stu laty. Najmłodsi mogli wziąć udział m.in. w grze plenerowej "Wyścig o Niepodległą", czy w dawnych grach podwórkowych, a także w warsztatach plastycznych oraz rozmaitych konkursach z nagrodami.
Można było obejrzeć wystawę przygotowaną przez IPN pt. "Ojcowie Niepodległości", przybliżającą sylwetki m.in. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego i Wincentego Witosa. O tym, jak wyglądały pierwsze miesiące wolności w Płocku i Boże Narodzenie A.D. 1918, można było przeczytać w bezpłatnym "Ilustrowanym Kurjerze Płockim", rozdawanym podczas festynu.
Główną atrakcją były oczywiście Ogrody Światła, tłumnie odwiedzane przez płocczan. Są tu przeskalowane bombki i prezenty, do których można było wejść, jak do małego labiryntu, sanie, czy przedwojenny kabriolet, w których zasiadali nie tylko najmłodsi, ogromne ramy, w których można było zrobić sobie zdjęcie, biało-czerwona alejka, zakończona olbrzymią kokardą narodową, czy stara ława szkolna, przypominająca te, w których dzieci uczyły się kiedyś z elementarzu czytanki "Ala ma kota". Obok króluje wielki miś, kojarzący się z maskotką, obecną w każdym polskim domu, ale po trosze i z tym, kultowym misiem z telewizyjnego ekranu…
Płockie Ogrody Światła można oglądać do 6 stycznia.
am