- Aby budować Polskę, trzeba też budować ducha - mówił bp Piotr Libera podczas uroczystości religijno-patriotycznych w Przasnyszu.
Przypomniał postać przeoryszy wspólnoty przasnyskich mniszek, matki Marii Izabelli Lebenstein, zmarłej 100 lat temu, kilka miesięcy przed odzyskaniem przez Polską niepodległości.
- Przez lata trudów i zmagania o utrzymanie zakonnej wspólnoty powtarzała z wiarą: "przetrwa klasztor, będzie Polska". Bo to właśnie o to chodzi, aby budować Polskę, trzeba też budować ducha - powiedział bp Libera.
Po Eucharystii księża, przedstawiciele władz samorządowych z nowym burmistrzem miasta Łukaszem Chrostowskim i starostą przasnyskim Krzysztofem Bieńkowski, żołnierze z jednostki wojskowej z dowódcą płk Mariuszem Gułajem oraz gen. bryg. Sławomirem Owczarkiem, Inspektorem Rodzajów Wojsk, przedstawiciele Związku Piłsudczyków, harcerze, dzieci i młodzież z przasnyskich szkół, poczty sztandarowe, udali się na skwer na osiedlu wojskowym, gdzie został odsłonięty pomnik związanych z ziemią przasnyską żołnierzy, którzy uczestniczyli walkach o niepodległość ojczyzny w latach 1914-1920.
Zbigniew Kowalski, prezes przasnyskiego Związku Piłsudczyków wyjaśnił, kogo upamiętnia monument.
Bp Piotr Libera poświęcił pomnik oraz dęby upamiętniające marsz. Józefa Piłsudskiego i członków Rady Regencyjnej: kard. Aleksandra Kakowskiego, Zdzisława Lubomirskiego i Józefa Ostrowskiego, które zostały zasadzone przez przedstawicieli rodziny Kakowskich oraz uczniów przasnyskich szkół. Osobom uczestniczącym w sadzeniu drzewek ks. biskup wręczył certyfikaty strażników dębów wolności.
Następnie odczytany został apel pamięci, a kompania honorowa przasnyskiej jednostki wojskowej oddała salwę honorową. Uczestnicy uroczystości, która odbyła się przy mroźnej pogodzie, mogli pokrzepić się żołnierską grochówką oraz gorącą kawą i herbatą.
Muzeum Historyczne zaprosiło na wystawę "Przasnyszan boje o niepodległość", której zwiedzanie w tym dniu połączono z koncertem i wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych.
Pomnik Pamięci i Chwały Żołnierzy Niepodległości, który upamiętnia 51 żołnierzy, składa się z czterech głazów pamięci uwieńczonych rzeźbami orłów. Widnieje na nim motto, które stanowią słowa św. Jana Pawła II: "Pamięć o przeszłości chroni nas przed stoczeniem się w nicość".
Wojciech Ostrowski