Z udziałem biskupów Piotra Libery i Mirosława Milewskiego w Rypinie z zakończyły się obchody Roku św. Stanisława Kostki w diecezji płockiej.
Był to czas jubileuszu dla Kościoła płockiego, któremu towarzyszyły papieskie odpusty i pielgrzymki do Rostkowa - miejsca narodzin świętego oraz do Rzymu - miejsca jego śmierci. Jubileusz miał wymiar diecezjalny i ogólnopolski, bo decyzją polskich biskupów rok 2018 został ogłoszony Rokiem św. Stanisława Kostki w Kościele w Polsce - z racji 450. rocznicy jego śmierci.
Ostatni liturgiczny akcent tego czasu łaski miał miejsce w parafii św. Stanisława Kostki w Rypinie, w jednym z kościołów stacyjnych stanisławowego roku. Msza św. była sprawowana przy obrazie i relikwiach świętego, które być może były najbardziej wymownym znakiem tego jubileuszu, bo w tych miesiącach przemierzyły one całą diecezję i odwiedziły wiele szkół. To znak św. Stanisława, który dziś szuka swych rówieśników.
W czasie liturgii biskup płocki zawierzył całą diecezję opiece świętego patrona z Rostkowa. Modlił się m.in. tymi słowami: "Niech nie zabraknie w naszej diecezji twoich naśladowców, którzy z podobnym tobie zapałem, gorliwością i wiarą będą oddani Chrystusowi i Jego Matce".
Z jubileuszu Kościół diecezjalny wychodzi ze świadomością, że powinien szukać młodych ludzi, m.in. przez konfesjonał. Nawet w czasie Mszy św. wieńczącej rok stanisławowy prócz grupy z Przasnysza - Oazy Dzieci Bożych - niestety, nie widać było dzieci i młodzieży, dlatego z tego jubileuszu Kościół płocki wychodzi z misją, aby uważniej i gorliwiej szukać rówieśników św. Stanisława. - Mówiąc o naszym patronie, największym synu Kościoła płockiego, nie sposób nie myśleć z troską o ludziach młodych z naszych parafii, tych miejskich i wiejskich. Jawi się pytanie: gdzie oni są? Jak żyją? Czego szukają? Czy nie marnują swojej młodości? Proszę Boga, aby w życiu naszej młodzieży powtórzyło się coś z życia naszego świętego: ta próba woli i wolności, decyzji i konsekwencji, próba wiary i modlitwy - mówił bp Piotr Libera w homilii.
Od I niedzieli Adwentu w 14 kościołach diecezji powstanie więc "konfesjonał młodych", czyli przestrzeń dobrej rozmowy i spowiedzi przede wszystkim dla młodych. Mówił o nim biskup w czasie Mszy św. Dwa razy w tygodniu po godzinie w ciszy kościoła poza Mszą św. spowiednicy będą czekać na penitentów.
W homilii bp Piotr przypomniał, że kilka wieków wcześniej polska szlachta z dumą powtarzała: "Stanisław jest nasz!". - Szkoda, że za tymi deklaracjami tak mało było wtedy czynów i naśladowania. Dziś, po kilku wiekach, tamte deklaracje, że "Stanisław jest nasz!", wciąż wołają o dopełnienie w konkretnych postawach, zaangażowaniu i odpowiedzialności - mówił.
Dopełnieniem uroczystej liturgii był "Koncert dla Niepodległej" w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Na początku koncertu ks. inf. Marek Smogorzewski, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Rypinie, został odznaczony medalem "100-lecia odzyskania niepodległości", przyznawanym przez Prezesa Rady Ministrów.
Przypomnijmy, że jubileuszowy Rok św. Stanisława Kostki trwał w naszej diecezji od 6 stycznia do 25 listopada. W tym czasie rozpoczęła się peregrynacja obrazu i relikwii świętego w dekanatach, parafiach i szkołach - jej zakończenie jest planowane na 7 grudnia w płockiej farze. Papież Franciszek w związku z jubileuszem wystosował do biskupa płockiego specjalne przesłanie, w Rostkowie centralnym uroczystościom jubileuszowym w sierpniu przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, a samo sanktuarium w miejscu narodzin świętego wielokrotnie wypełniało się pielgrzymami, m.in. dziećmi i młodzieżą, seminarzystami, jezuitami czy nauczycielami. Odbyła się również diecezjalna pielgrzymka do Rzymu - do grobu świętego, zaś w Płocku odbyło się spotkanie Konferencji Episkopatu Polski.
Na następnej stronie publikujemy kazanie bp. Piotra Libery wygłoszone na zakończenie Roku św. Stanisława Kostki.