Ponad 200 wierszy nadesłano na tegoroczną "Jesienną Chryzantemę". Laureaci odebrali wczoraj nagrody.
W nagrodzonych utworach zapadają w pamięć ciekawe metafory, jak zauważyła podczas gali Wanda Gołębiewska, zwyciężczyni Turnieju Jednego Wiersza. I rzeczywiście, taką poezję przyniósł werdykt jury 44. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "Jesienna Chryzantema", którego organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana". Wczorajsza gala odbyła się w Domu Darmstadt z udziałem laureatów i wyróżnionych.
O wadze tego konkursu, bodaj jednego z najstarszych "turniejów" poetyckich w Polsce, świadczy liczba nadesłanych utworów - w tym roku 72 zestawy, czyli ponad 200 wierszy, których autorami są młodzi twórcy do 35 roku życia. - Mamy głęboką nadzieję, że ta nagroda będzie stanowić dla laureatów rodzaj zachęty, by dalej działać, bo ich pisanie ma przed sobą jasną przyszłość - mówił dr hab. Przemysław Dakowicz, przewodniczący jury.
Młodą czołówkę poetycką tegorocznej edycji "Jesiennej Chryzantemy" tworzą: Kamil Krzysztof Suskiewicz z Łodzi (I miejsce), Katarzyna Wiktora Polak z Krakowa (II miejsce) i Anita Katarzyna Wiśniewska z Warszawy (III miejsce). Wyróżnienia finansowe otrzymali: Kacper Płusa z Łodzi, Klaudia Chudowolska z Warszawy i Magdalena Lipniak-Młyńczak z Lędzin.
Jak przypomniał P. Dakowicz, specyfiką tego konkursu jest zakorzenienie w dwóch kręgach tematycznych, a zarazem aksjologicznych: wartości patriotycznych i duchowych, związanych z wiarą i religią. Jury, w którego składzie był także Krzysztof Kuczkowski, redaktor naczelny dwumiesięcznika "Topos" oraz Agnieszka Gościeniecka, przewodnicząca zarządu płockiego "Civitas Christiana", postawiło na wiersze, będące rodzajem drogowskazu. Czy tak rzeczywiście było, uczestnicy i goście gali mogli przekonać się sami, słuchając wybranych wierszy z nagrodzonych, w interpretacji aktorów Teatru Form Wielu.
Tradycją, nie tylko tego konkursu poetyckiego, jest Turniej Jednego Wiersza. W tej edycji "Jesiennej Chryzantemy" na turniej zgłosiło swoje utwory aż 10 autorów: Krzysztof Barański i Anna Sulima Barańska, Jadwiga Parzyńska, Wanda Gołębiewska, Sławomir Gajewski, Maria Sieczkowska, Dorota Suwała, Dariusz Małek, Wiesława Ożóg i Michał Kamil Zawadzki. Ich wiersze oceniało nowe jury, złożone z trójki laureatów konkursu. - My wybieraliśmy najlepszy spośród mniejszej liczby utworów, niż jury konkursowe, dlatego chylimy czoła przed ich pracą - mówiła Anita Wiśniewska, ogłaszając werdykt. Obok Wandy Gołębiewskiej nagrodzono też Dorotę Suwałę, która otrzymała głosy od publiczności (a nagrodą były pieniądze lub fanty, wkładane do kapelusza, przekazywanego sobie przez publiczność).
Specjalnymi gośćmi tej gali byli członkowie zespołu "Dobre Ludzie", założonego przed 5 laty m.in. przez jego wokalistę Szymona Babuchowskiego, dziennikarza "Gościa Niedzielnego", poetę, doktora nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Ciekawe, dające do myślenia teksty w połączeniu z muzyką w świetnej aranżacji instrumentalnej złożyły się na kameralny koncert, który dopełnił poetycko i muzycznie to wydarzenie.
am