Nowy numer 3/2021 Archiwum

Ekumenicznie za ojczyznę

Mariawici, katolicy, prawosławni i ewangelicy wspólnie się modlili w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

To była kolejna inicjatywa ekumeniczna Kościołów, które żyją obok siebie w Płocku, tym razem związana ze 100-leciem niepodległości. Wspólną modlitwę otworzyło wezwanie do Ducha Świętego, następnie modlitwa ks. Piotra Skargi, prośba o jedność i zgodę, zawierzenie polskiej ziemi, historii i jej teraźniejszości, wreszcie dziękczynienie za świętych i tych wszystkich, którzy przez wieki prowadzili naród i byli za niego odpowiedzialni. Modlili się wszyscy przedstawiciele Kościołów żyjących w Płocku, na czele z bp. Karolem Marią Babim, biskupem naczelnym Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

Modlitwę poprzedził koncert pieśni patriotycznych, w wykonaniu chóru "Harfa" z Warszawy, który działa od 112 lat. To nie przypadek, że właśnie ta grupa znanych śpiewaków przyjechała do Płocka, są oni bowiem związani z Wacławem Lachmanem, płocczaninem, założycielem i patronem Towarzystwa Śpiewaczego "Harfa". W katedrze mariawickiej wystąpili z dwoma koncertami, nawiedzili również grób ojca Wacława Lachmana. W tym roku mija 55 lat od śmierci W. Lachmana i 135 lat od śmierci jego ojca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama