Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Starość nie musi być nudna przejdź do galerii

DJ Wika zagrała dla seniorów w Makowie Mazowieckim. Zdradziła mieszkańcom tajemnicę barwnej, jesiennej starości.

Dj Wiki - Wirginia Szmyt przyjechała na specjalne zaproszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Przy współpracy z Fundacją Zaczyn możliwe było zorganizowanie spotkania w ramach kampanii "Odważ się na zmiany", które zachęcało seniorów do większej aktywności i wprowadzania małych zmian w swoim życiu. Ambasadorską akcji była 80-letnia didżejka, która opowiedziała o jasnych stronach jesieni życia i wskazywała na siebie, jako przykład, że warto spełniać marzenia.

Celem spotkania było pokazanie, że nie ma pasji niemożliwych do zrealizowania. - W naszym społeczeństwie jest dużo utartych stereotypów, także tych dotyczących zainteresowań osób starszych. Często osoby, które pasjonują się czymś nietypowym dla swojego wieku boją się, że spotkają się z nieprzyjaznym odbiorem swoich działań ze strony sąsiadów, dzieci, wnuków. Mamy nadzieję, że to spotkanie pokaże seniorom, że nawet najbardziej szalona pasja jest warta realizowania. Chcemy również przełamać stereotypy związane z tym, że młodzi nigdy nie zrozumieją starszych i odwrotnie. Chcemy pokazać, że starość wcale nie musi być nudna, ale może być radosna i kolorowa - mówi Izabela Wiecińska, przewodnicząca UTW w Makowie.

Głównym gościem spotkania była Wirginia Szmyt czyli DJ Wika, która jest najstarszą didżejką w Polsce, urodziła się w 1938 r. Od lat rozkręca imprezy międzypokoleniowe. Jest najstarszą didżejką w Polsce. Zanim na dobre zajęła się graniem, przez większość swojego życia pracowała jako pedagog m.in. w szkołach i ośrodkach wychowawczych, w których zajmowała się trudną młodzieżą. Teraz, mimo 80 lat, działa niezwykle aktywnie głównie na rzecz seniorów i ludzi starszych. Łamie stereotypy dotyczące wizerunku polskiego seniora.

Podczas spotkania w Makowie, wielokrotnie mówiła o tym, że nie wolno poddawać się starości i że to nie ciało a psychika ogranicza. - Uważam, że Panu Bogu udała się starość, tak wiele można jeszcze wtedy zrobić. I łapie się dystans do życia, miłości i znajomości. Nie może nas załamywać nic, a na pewno nie nasz wiek. Poza tym cieszmy się, że w ogóle żyjemy, bo to jest jednak dar. Trudny, ale dar - zachęcała.

Starsza Djka apelowała, aby nie zatrzymywać się na jednym etapie życia - starości, lecz z energią i radością korzystać z ostatnich lat. Zachęcała do zmian siebie, swego stylu życia i aktywności. Mówiła o odwadze, którą warto wykorzystać w podeszłym wieku, który jest najlepszym czasem na emeryturze.

- Samotność to wielki strach, strach siedzenia w czterech ścianach sam na sam ze swoimi ułomnościami. Trzeba to powiedzieć wprost: w Polsce starsi ludzie są dyskryminowani. Odsuwa się ich od głównego nurtu życia publicznego. Najlepiej byłoby, żeby zajmowali się wnukami albo opłakiwali zmarłych. Młodzi myślą, że my żyjemy przeszłością, że nie mamy żadnych wymagań. Starość kojarzy im się z przemijaniem. Ja powtarzam: to nie starość, to całe wasze życie jest przemijaniem. I całe życie macie, żeby się na starość przygotować. Bo kto się nie przygotuje, nie poradzi sobie na emeryturze - mówiła DJ Wika.

Zdradziła również receptę na barwne i radosne życie. - Żyj tak, jak lubisz, żeby życie było też przyjemnością, bo życie to największy dar. Nie narzekaj na starość, bo ona ma wiele uroków: mądrość, dojrzałość, dystans do wielu spraw. Żyć sobą, nie bać się życia, sąsiadów i tego, co kto o mnie powie. Nie oczekuj samych sukcesów, ale niech cię nie łamią niepowodzenia. Nie rywalizuj z młodością, młodym już byłeś. Ciesz się i pokochaj siebie takim, jakim jesteś. Dbaj o uśmiech, niech każdy drobiazg sprawia ci radość. I myśl o tym, co zrobisz jutro. Naucz się marzyć, bo marzenia się spełniają. Kochaj życie, życie to ptaki, zwierzęta, przyroda. Bądź czułym, dobrym człowiekiem, a będziesz żyć długo i spokojnie - zachęcała.

- Przykład pani Wirginii Szmyt pokazuje, że wystarczy dobra wola i otwartość, aby cieszyć się życiem i czerpać z niego jak najwięcej, mimo, że niekiedy strzyka nas w kościach - przyznała z uśmiechem pani Barbara.

Gwiazda szybko złapała kontakt z uczestnikami dancingu, dlatego parkiet wypełnił się po brzegi już od pierwszej piosenki. Wystrojone panie i eleganccy panowie bawili się przez cały wieczór między innymi do klasyki rock'n' rolla, rocka i disco polo, ale także współczesne przeboje światowe. W spotkaniu wzięli udział również seniorzy z Przasnysza i innych miejscowości powiatu makowskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama