Nowy numer 13/2024 Archiwum

Aby wyszli z cienia

Niepełnosprawne osoby na co dzień zmagają się nie tylko z barierami architektonicznymi.

Część słuchaczy uważała, że mimo wszystko coś się zmienia na tym polu i nasze społeczeństwo coraz właściwiej reaguje na osoby z różnymi formami niepełnosprawności. Pojawia się jednak pytanie, czy i jak pomagać. Ktoś zauważył, że może pozorna obojętność osób zdrowych jest wynikiem niewiedzy, jak trzeba się zachować, albo obaw, czy nie przekroczy się jakiejś granicy i nie urazi osoby niepełnosprawnej. - Rzeczywiście, dużo osób niepełnosprawnych nie chce pomocy, bo uważa, że to coś złego, traktuje to jako ujmę. To może zniechęcać do pomocy - przyznała M. Orzechowska.

W czasie konferencji pojawił się też problem przyszłości dzieci, całkowicie zależnych od swoich rodziców. To jeden z tych problemów, który spędza sen z oczu dorosłym. - Moim marzeniem i celem jest, by powstała w naszym regionie taka placówka, w której nasze dzieci, gdy nas zabraknie, już jako osoby dorosłe mogłyby mieszkać i czuć się bezpiecznie i dobrze jak w domu - przyznała kolejna prelegentka Iwona Grzelak, pedagog specjalny, a zarazem mama niepełnosprawnego dziecka.

Ważnym tematem okazały się też zagadnienia prawnicze, w tym pełnomocnictwo oraz ubezwłasnowolnienie częściowe i całkowite. Jak oceniła prawnik Magdalena Galas z Warszawy, zajmująca się w swojej praktyce zawodowej takimi przypadkami, ubezwłasnowolnienie ma chronić nie tylko rodzinę, bliskich, ale przede wszystkim samą osobę niepełnosprawną, która nie jest w stanie decydować samodzielnie o sobie. M. Galas wyjaśniła m.in., że ubezwłasnowolnienie oznacza brak zdolności do czynności prawnych, np. zawierania umów kupna-sprzedaży, ale nie ogranicza ono w żaden sposób codziennego funkcjonowania i zwyczajnych czynności, jak choćby wyjście do sklepu.

Konferencja w Orlen Arenie była pierwszym większym przedsięwzięciem Stowarzyszenia Centrum Aktywizacyjno-Terapeutyczne "Nowa szansa", które skupia zarówno osoby niepełnosprawne, jak i zdrowe. Sesję poprowadzili Joanna Siejka, prezes zarządu oraz pedagog i terapeuta, a także należący do stowarzyszenia Piotr Kempiński, psycholog.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy