- Do świętowania 100. rocznicy odzyskania niepodległości zaprosiliśmy młode pokolenia - mówią organizatorzy nasielskich obchodów narodowej rocznicy.
O wolność i niepodległość nasielskiej ziemi walczono przez całe stulecie, m.in.: w wojnie polsko-bolszewickiej, podczas II wojny światowej oraz w powojennym podziemiu antykomunistycznym - przypomniano w czasie spotkania w kinie "Niwa", na którym podsumowano inicjatywy niepodległościowe w gminie Nasielsk. - Kto wie, czy nie były to wydarzenia najważniejsze, bo brało w nim najmłodsze pokolenie mieszkańców gminy Nasielsk, którzy będą kontynuatorami tradycji historycznych - powiedział na początku spotkania Marek Maluchnik, sekretarz gminy Nasielsk.
O wydarzeniach, które Polacy powinni znać i pamiętać, mówiła Anna Śnieżko. - To piastowskie oblicze tworzącego się państwa, które raz powstawało i raz upadało, umiało się zjednoczyć, a kolejnym razem pogrążało się w chaosie i rozdrobnieniu. Dzieje naszego kraju są takim znamiennym przykładem, jak wysoko można wzlecieć, i jak nisko można upaść, jak potęga może się rozsypać poprzez złe decyzje. Czasy się zmieniały, ale wszystkie pokolenia: od Kościuszki i czasów napoleońskich tęskniły za tym dniem, którym był 11 listopada 1918 roku - mówiła prelegentka.
W czasie spotkania nagrodą "Lew Nasielska" uhonorowano Zdzisława Suwińskiego, wieloletniego dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Jarosława Iwaszkiewicza w Nasielsku. - Celem tej inicjatywy jest honorowanie osób i instytucji za szczególne zasługi dla naszego miasta i regionu - wyjaśnił Maluchnik. - Dziękuję kapitule za docenienie wszystkich moich działań, a szczególnie działań na rzecz młodzieży. Starałem się jak najlepiej przekazywać historię ziemi nasielskiej młodemu pokoleniu, a w tej historii przecież kryje się symbolicznie lew, czyli prawda i siła - powiedział laureat.
W czasie spotkania w nasielskim kinie rozstrzygnięto Gminny Konkurs Recytatorski "Polska Poezja Patriotyczna". Warto dodać, że wyłoniono również 100 zasłużonych Nasielszczan, na 100. rocznicę odzyskania niepodległości. - Chcieliśmy uczcić i upamiętnić osoby zasłużone dla naszej gminy przez ostatnie stulecie i przypomnieć honorowych obywateli naszego miasta - wyjaśnił sekretarz gminy. Spotkanie zakończył koncert zespołu "Moja Rodzina" z Glinojecka.