Nowy numer 43/2020 Archiwum

Historia na ekranie

Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses przygotował teledysk na 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Określenie "teledysk" właściwie nie do końca pasuje do filmowego nagrania, w którym wystąpił i zaśpiewał płocki chór, a który wyreżyserował według własnego scenariusza Tadeusz Bystram. Bo i temat, i nastrój tu podniosły, a utwór ma trudną linię melodyczną, z którą  młodzież poradziła sobie jednak znakomicie. To przecież chórzyści, którzy często mierzą się z najbardziej wymagającymi utworami muzyki klasycznej.

Nagrania trwały w upalną końcówkę lata. - Pogoda była nawet zbyt piękna. Słońce nas paliło i świeciło nam w oczy, więc wiele zdjęć było trudno zrobić, bo chórzyści mrużyli oczy. Kamery grzały się i odmawiały posłuszeństwa - wspominał Tadeusz Bystram w czasie premierowego pokazu nagrania w NovymKinie Przedwiośnie.

Muzykę i aranżację w oparciu o motywy utworów Fryderyka Chopina skomponował Krzysztof Kralka, a chór przygotowali oczywiście Anna i Wiktor Bramscy.

Najpierw zarejestrowano ścieżkę dźwiękową, potem teledysk. Całość nosi tytuł "Czego nauczyły nas wieki" i ma być swoistą lekcją historii i formą uczczenia wielkiej rocznicy narodowej. W nagraniu wykorzystano strofy wierszy Władysława Broniewskiego "Miasto rodzinne", "Dzwon w Płocku", "Po co żyjemy". Młodzież na planie wcieliła się też w postaci uczniów Gimnazjum Polskiego w Płocku (dziś Jagiellonka), którzy wyruszyli do Legionów Polskich - w tym samego Władysława Broniewskiego.

W tym szczególnym teledysku można podziwiać piękne kadry płockiego Tumskiego Wzgórza, nabrzeża wiślanego, katedry, gmachu LO im. Władysława Jagiełły. Kamera już to zabiera widza daleko w dal, ponad głowami chórzystów, już to przybliża twarze, albo detale np. kwatery Drzwi Płockich w katedrze.

Nagranie powstało dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, ale, jak podkreślała w czasie premiery Anna Bramska i twórcy teledysku, równie cenna była pomoc rodziców chórzystów.

A już 11 listopada Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses wystąpił podczas koncertu w katedrze płockiej, o godz. 19. Program "Pieśni Niepodległej" będzie wiązanką utworów patriotycznych, które towarzyszyły Polakom w czasach niewoli, w latach walki o wolność i w chwilach zwycięstw.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama