Nowy numer 41/2019 Archiwum

Cmentarz grozy

- Pomiechówek woła o pamięć ofiar II wojny światowej - apelują członkowie Fundacji Fort III Pomiechówek.

Od listopada ubiegłego roku istnieje fundacja, która chce ratować pamięć o ofiarach Fortu III w Pomiechówku. Jej pomysł zrodził się ze spotkania trzech osób: potomka więźnia zamordowanego w Forcie III, historyka i społecznika. - Do tej pory była "rozproszona wola", aby ratować pamięć o ofiarach tego miejsca kaźni. Postanowiliśmy się zjednoczyć i mówić o ofiarach tamtych zbrodni, szukamy świadectw i tworzymy listę nazwisk więźniów i ofiar Pomiechówka - wyjaśnia mec. Piotr Jeżółkowski, który był u początków powstania fundacji.

Wokół dzieła zaczęły gromadzić się osoby, których historia rodzinna jest związana z fortem, zbierane są informacje i zdjęcia, weryfikowane źródła, powstała strona internetowa. Ostatnią inicjatywą była konferencja naukowa zorganizowana w Pomiechówku. Mówiono na niej o zachowanych dokumentach w archiwach żydowskich, w IPN i PCK. - Wciąż piszą do nas osoby, które przechowują pamiątki i wspomnienia o Pomiechówku z czasów wojny. Są one dla nas bezcenne - podkreśla dr Piotr Oleńczak, historyk i znawca tematyki modlińskiej Twierdzy i Fortu III w Pomiechówku.

Cennym elementem spotkania w Gminnym Ośrodku Kultury były świadectwa osób, które przeżyły gehennę wojny w tym miejscu. Mówili świadkowie i ich dzieci.

- Pamięć o ofiarach przemija. Żyją ostatni już świadkowie tragicznych dni. Do serc i sumień niewielu odwiedzających Fort III krzyczą jedynie napisy wyryte na ścianach lochów. Nieme świadectwa zbrodni, pozostawione przez idących na śmierć więźniów. Nie pozwólmy, aby po więźniach zamordowanych w Forcie III w Pomiechówku, zostały tylko napisy na ścianach. Pomóżcie nam ocalić o nich pamięć - apelują członkowie fundacji i proszą przede wszystkim o świadectwa rodzin, w których jest przechowywana pamięć o ofiarach obozu w Pomiechówku. Te są najcenniejsze. Chodzi bowiem o stworzenie jak najpełniejszej bazy danych o więźniach i zamordowanych w tym miejscu kaźni. To jeden z głównych celów fundacji. Do tej chwili wpisano do bazy 930 osób, a było ich kilkanaście tysięcy...

Praktycznie na wszystkich większych cmentarzach północnego Mazowsza znajdują się mogiły ofiar Fortu III w Pomiechówku. Część z nich to mogiły symboliczne, a sam fort czeka na wyniki badań archeologicznych, które kilka tygodni temu rozpoczął Instytut Pamięci Narodowej.


Więcej w "Gościu Płockim" na najbliższą niedzielę, 11 listopada.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL