Nowy numer 3/2021 Archiwum

Po raz drugi przy urnach

W 5 miastach i 18 gminach diecezji odbyła się II tura wyborów.

Pułtusk i Przasnysz mają nowych włodarzy, dotychczasowi burmistrzowie zostali wybrani na kolejną kadencję w Gostyninie, Nasielsku i Raciążu.

W Gostyninie na fotel burmistrza chciał powrócić Włodzimierz Śniecikowski, były wieloletni burmistrz, na którym w przeszłości ciążyły zarzuty i wyrok sądowy, wreszcie referendum, w którym 5 lat temu odwołano go ze stanowiska. Przegrał w drugiej turze z urzędującym od 4 lat burmistrzem Pawłem Kalinowskim z PiS.

Nad Narwią i nad Węgierką również dopiero 4 listopada rozstrzygnięto wyniki wyborów, a urzędujący do tej pory włodarze tych miast z różnych przyczyn nie stanęli do wyborów. W Pułtusku wybrano Wojciecha Gregorczyka z PSL, byłego wiceburmistrza i dyrektora jednej z pułtuskich podstawówek. W Przasnyszu postawiono na Łukasza Chrostowskiego - młodego społecznika, przedsiębiorcę i dziennikarza, redaktora naczelnego portalu i gazety "Media Przasnysz", prezesa Stowarzyszenia "Młodzi w Regionie" i Stowarzyszenia "Przedsiębiorczy Przasnysz". Zdystansowany wobec partii politycznych, kandydował z komitetu Mieszkańcy z Regionu, zdobywając również mandat do Rady Miasta. Ł. Chrostowski nie ukrywa, że wzorem dla niego jest sukces prezydenta Ciechanowa Krzysztofa Kosińskiego, który jest jego rówieśnikiem.

W Nasielsku II turę wygrał dotychczasowy burmistrz Bogdan Ruszkowski, w Raciążu - Mariusz Godlewski.

Powtórnie do urn udali się mieszkańcy 18 gmin: wiejskiej Ciechanów, Ojrzeń i Sońsk (w powiecie ciechanowskim), Szreńsk i Wieczfnia Kościelna (w powiecie mławskim), gminy wiejskiej Gostynin, Mała Wieś (powiat płocki), Raciąż, Baboszewo, Dzierzążnia, Sochocin i Załuski (powiat płoński), Gzy i Obryte (w powiecie pułtuskim), Lutocin (w powiecie żuromińskim), Rogowo (w powiecie rypińskim, w województwie kujawsko-pomorskim), Janowo i Janowiec Kościelny (w powiecie nidzickim, w województwie warmińsko-mazurskim).

Nowi wójtowie na 5-letnią kadencję zostali wybrani m.in. w: Wieczfni Kościelnej, Rogowie, Dzierzążni, Raciążu, Załuskach, Baboszewie, Sońsku. Na kolejną kadencję dotychczasowych wójtów wybrano m.in. w gminach: Ciechanów, Gostynin, Ojrzeń, Szreńsk, Mała Wieś.

Najwyższą frekwencję w powtórnym głosowaniu odnotowano w powiatach mławskim i ciechanowskim - ponad 58 proc.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama