Nowy numer 41/2019 Archiwum

Parafia świętych

Z Lubowidzem k. Żuromina jest związanych aż trzech błogosławionych: bp Leon Wetmański, m. Klara Szczęsna i br. Tymoteusz Trojanowski.

To ewenement na skalę diecezji, aby z tej samej parafii pochodziła dwójka błogosławionych, a trzeci był z nią związany przez fakt, że sakramentu chrztu najprawdopodobniej udzielił mu proboszcz z Lubowidza.

Dla miejscowych duszpasterzy do dobra okazja, aby przez tych świętych ziomków ewangelizować im współczesnych. - Trzy lata temu, gdy kończył się generalny remont naszego kościoła, poprosiliśmy artystę rzeźbiarza, aby skopiował nasze barokowe feretrony. Umieściliśmy w nich, po jednej i po drugiej stronie obrazy: ochrzczonego w naszym kościele bł. bp Leona Wetmańskiego, zaś po drugiej stronie obraz bł. abp. Nowowiejskiego. W drugim feretronie znalazło się miejsce dla wywodzącej się z naszej parafii bł. Klary Szczęsnej, zaś po drugiej jego stronie dla bł. Tymoteusza Trojanowskiego, franciszkanina i męczennika z Auschwitz. Obrazy te wykonał pochodzący z naszej parafii artysta malarz Mirosław Żurawski - opowiada ks. Grzegorz Ślesicki, wikariusz parafii w Lubowidzu.

Nie chodziło jednak tylko o wykonanie samych feretronów z nowymi błogosławionymi, ale o apostolstwo. - W naszej asyście procesyjnej bierze udział ponad 50 osób, część występuje w strojach ludowych. Zaangażowaliśmy m.in. mieszkańców Cieszk - rodzinnej miejscowości m. Klary, aby nieśli w procesjach jej wizerunek. Wszystkim tym, którzy niosą te feretrony, wręczyliśmy książeczki zawierające żywot i modlitwy do danego świętego. Każdy otrzymał dwa egzemplarze: jeden dla siebie, drugi do przekazania dla jakiejś drugiej osoby, aby kult naszych świętych dalej rozszerzał się - mówi ks. Ślesicki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL