Nowy numer 49/2019 Archiwum

Przasnysz czeka na dogrywkę

Po pierwszej turze wyborów miasto nad Węgierką nie ma nowego burmistrza.

Sprawujący ten urząd przez ostatnie 12 lat Waldemar Trochumiuk nie ubiegał się o kolejną reelekcję. Do rywalizacji o fotel burmistrza stanęło siedmiu kandydatów, z których żadnemu nie udało się zwyciężyć w pierwszej turze. 4 listopada w wyborczych szrankach spotkają się Łukasz Chrostowski (komitet wyborczy Mieszkańcy z Regionu), który w pierwszej turze zdobył 36.15 proc. głosów, oraz Grzegorz Grabowski (komitet wyborczy Porozumienie Ponad Podziałami, 29.71 proc.).

W nowej radzie miasta znalazło się czterech radnych popieranych przez Prawo i Sprawiedliwość, po trzech z Polskiego Stronnictwa Ludowego i komitetu wyborczego Porozumienie Ponad Podziałami, po dwóch z komitetów wyborczych Bezpartyjni Samorządowcy i jeden z komitetu Bezpartyjni Mieszkańcy Przasnysza. Przy takim rozkładzie mandatów wyłonienie rządzącej koalicji nie wydaje się łatwym zadaniem. Co ciekawe, aż 10 członków nowej rady będzie tam zasiadało po raz pierwszy.

Do rady powiatu przasnyskiego wybrano siedem osób popieranych przez PSL, sześć z PiS, trzy z komitetu wyborczego Porozumienie Ponad Podziałami i jedna z komitetu Mieszkańcy z Regionu. W tym gremium wyłonienie sprawującej władzę koalicji również nie wydaje się łatwe. Wśród radnych powiatu znaleźli się Zenon Szczepankowski, który od 1998 r. pełni nieprzerwanie funkcję starosty przasnyskiego, ustępujący burmistrz Waldemar Trochimiuk oraz Krzysztof Bieńkowski, kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie.

Rozstrzygającymi wynikami zakończyły się natomiast już u pierwszej turze wybory na wójtów w tych gminach powiatu przasnyskiego, które leżą na terenie diecezji płockiej. W gminie Przasnysz wybrana na ten urząd Grażyna Wróblewska (79,43 proc. głosów) oraz w gminie Czernice Borowe Wojciech Brzeziński (69.20 proc.), nie mieli kontrkandydatów. Swoich rywali pokonali Jerzy Humięcki w Krzynowłodze Małej (57,24 proc. głosów) oraz Michał Szczepański (77,38 proc.) w Krasnem. Cała wymieniona piątka wójtów pełniła ten urząd w poprzedniej kadencji.

Frekwencja w pierwszej turze wyborów wyniosła w Przasnyszu 58,24 proc., w powiecie przasnyskim 57,60, a w gminie Krzynowłoga Mała aż 73,62 proc.

Podczas głosowania doszło w Przasnyszu do zakłócającego przebieg wyborów incydentu. Jak informuje oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu st. asp. Krzysztof Błaszczak, w jednym z lokali wyborczych głosujący mężczyzna wrzucił do urny o jedną kartę do głosowania za mało, którą wychodząc zabrał. W toku podjętych czynności udało się odzyskać kartę, która została przekazana przewodniczącemu komisji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama