Wiedza i horyzont wiary

Środowiska akademickie z diecezji płockiej uczestniczyły w liturgicznym rozpoczęciu kolejnego roku nauki.

Mszy św. w płockiej katedrze dla pracowników i studentów uczelni Mazowsza północnego przewodniczył w tę niedzielę bp Mirosław Milewski, a kazanie wygłosił ks. dr Marek Jarosz, retor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Na początku liturgii bp Mirosław, nawiązując do słów Ewangelii o młodzieńcu, który pyta Jezusa, co ma czynić, by osiągnąć życie wieczne, zaznaczył, że wszyscy dziś gromadzą się przy Najlepszym Nauczycielu, który zna odpowiedzi na najtrudniejsze, nurtujące nas pytania.

– Sposób myślenia młodego człowieka z Ewangelii jest bliski myśleniu zwykłych ludzi, ale może także ludzi nauki, profesorów – mówił z kolei ksiądz rektor. – Zaczyna się najpierw od błędnego przekonania, że zdobyta wiedza odpowiada na wszystkie pytania. Fragmentaryczną wiedzą wyjaśniamy wiele zjawisk, zgłębiamy niezliczoną liczbę problemów. Kwestionujemy istnienie dogmatów na terenie religii, ale jesteśmy skłonni uznać ich obecność w nauce – zauważył.

Powiedział też, że takie absolutne traktowanie wiedzy prowadzi do tego co, zdiagnozował Jan Paweł II już 20 lat temu w encyklice "Fides et Ratio": nauce grozi idolatria. – Wiele możemy nauczyć się od patrona dzisiejszego dnia – św. Jana Pawła II, który pokazywał, że tam gdzie kończy się horyzont rozumu, wiara staje się dopełnieniem, dla tego, co nie może być poznane. Nie bał się odpowiedzi na trudne pytania - mówił ks. Marek Jarosz.

W kazaniu zwrócił uwagę, że łącząc nurtujące nas pytania z postawą wiary możemy ja tak przeformułować, aż odpowiedzi staną się prostsze. - Pytanie, dlaczego jest tyle zła na świecie, w świetle wiary może stać się pytaniem, jak mam wypracować w sobie cnotę czynienia dobra. Pytanie, skąd tyle w nas agresji, mogę przeformułować: "jak przebaczyć?". Pytanie, dlaczego jest tyle rozpaczy we mnie i w drugim człowieku, może stać się pytaniem, "co jest moją nadzieją"? Pytanie "dlaczego jest tyle cierpienia na świecie", może przekuć się w pytanie, "jak mogę pomagać chorym ludziom" – zauważył ks. rektor.

Po Mszy św. z udziałem włodarzy miasta, władz wyższych uczelni, pocztów sztandarowych, odbyła się krótka modlitwa przy pomniku św. Jana Pawła przed katedrą. Tam złożono kwiaty i odśpiewano "Barkę". W tę niedzielę obchodzony był XVIII Dzień Papieski, pod hasłem "Promieniowanie Ojcostwa", a towarzyszyła mu zbiórka dla stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

am