Nowy numer 42/2019 Archiwum

Tu wciąż zapisuje się historia

W mieście nad Narwią trwają "Pułtuskie dni z Niepodległą".

Chcieliśmy, aby z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości zorganizować obchody, które by nie koligowały z głównymi uroczystościami. Tę ważną rocznicę chcieliśmy uczcić już miesiąc wcześniej. Wokół wystawy, którą przygotowaliśmy, zrodził się pomysł, aby w to świętowanie włączyć również mieszkańców naszego miasta. To dlatego "Pułtuskie dni z Niepodległą". Pragnęliśmy, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Ułożyliśmy program dostosowany zarówno do dzieci, młodzieży, dorosłych, a także seniorów i gości - mówi Monika Żebrowska z Muzeum Regionalnego w Pułtusku.

Podczas inauguracji wykład do młodzieży i gości wygłosił prof. Radosław Lolo z Akademii Humanistycznej. - Nie był to zwykły wykład historyczny, lecz miał on swoje przesłanie. Profesor przestrzegał, by niepodległość nam nie spowszechniała i nie stała się nudna. Ona jest darem, którego my nie możemy nie doceniać, to nasze dobro i skarb narodowy - zwróciła uwagę Żebrowska.

Wystawa składa się z 14 plansz, na których przedstawione są dzieje mieszkańców ziemi pułtuskiej, na drodze do niepodległości. Można ją oglądać w Galerii Sztuki 4 strony świata, przy Placu Teatralnym.

- Starałam się na tej wystawie poruszyć temat niepodległości w kontekście lokalnym, w kontekście tego, co działo się tutaj, u nas, w Pułtusku. Celem wystawy jest rozbudzenie świadomości mieszkańców. Chciałam zaznaczyć, że to co się dzieje w regionie ma odbicie na cały kraj i odwrotnie. To u nas, w Pułtusku, był bryg. Antoni Madaliński, tu stacjonowała brygada wielkopolska. Tu wszystko się zaczęło. Dlatego nie możemy mówić o tych wydarzeniach, jako odległych, bo one dotykają naszej ziemi pułtuskiej - akcentuje komisarz wystawy.

- Mamy tutaj epizod związany z Polską Partią Socjalistyczną i bojownikiem, którego pseudonim brzmiał "Baltazar". Nie znamy do dzisiaj jego danych osobowych, a zginął na ulicach naszego miasta. Do dziś istnieje ulica Baltazara. Prezentujemy wiele militariów, które zostały udostępnione od kolekcjonerów prywatnych oraz z naszych zbiorów regionalnych. Znajduje się także diorama, która prezentuje pole bitwy, tzw. pobojowisko. Wszystkie przedmioty są oznaczone odnośnikami, gdzie na planszy obok, można odczytać, co to są za przedmioty - dodaje komisarz wystawy.

"Pułtuskie dni z Niepodległą" to nie tylko wystawa, wykłady, ale również warsztaty dla dzieci, spotkania z rekonstruktorami, pokazy umundurowania i uzbrojenia. W programie nie brakuje również wieczoru muzyczno-lirycznego, podczas którego wystąpi Grzegorz Milczarczyk. - Nasz gość zaprezentuje utwory, które będą przeplatały historię z poezją, muzykę z liryką. Takim sposobem chcemy zachęcić mieszkańców do niezwykłej podróży w czasie - podkreśla Żebrowska. Dodatkowym punktem "Pułtuskich dni z Niepodległą" będzie wspólne śpiewanie piosenek.

Wystawę można zwiedzać do 30 listopada. Czynna jest od wtorku do piątku, od godz.10 do 16.

Organizatorami "Pułtuskich dni z Niepodległą" są: Samorząd Gminy Pułtusk, Muzeum Regionalne w Pułtusku, Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Pułtusku, Pułtuskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne oraz Społeczny Komitet Ziemi Pułtuskiej Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL