Nowy numer 13/2024 Archiwum

Tu dusza szybciej biegnie do Boga

Ożyły oryginalne kolory na polichromii kościoła w Sobowie. Jej poświęcenia dokonał bp Mirosław Milewski.

Na twarzach i szatach aniołów oraz świętych, w absydzie i w postaci Chrystusa powróciły oryginalne kolory, które 80 lat temu położył Władysław Drapiewski i jego uczniowie. - Dzięki tym odnowionym malowidłom, nasza myśl szybciej biegnie do Boga - powiedział bp Mirosław Milewski w czasie poświęcenia odnowionej polichromii w Sobowie. We Mszy św., w swej rodzinnej parafii, uczestniczył również Lech Wałęsa, były prezydent RP.

- Władysław Drapiewski, którego możemy nazwać "mazowieckim Michałem Aniołem" ozdobił swymi malowidłami kościół w parafii o wielkiej, ponad 600-letniej historii i tradycji - mówił o Sobowie bp Milewski. - Piękno architektonicznej bryły, figury, ołtarz, barwne malowidła: to wszystko wykonano, aby podkreślić tę pewność wiary, że Bóg jest tu obecny i bliski człowiekowi - mówił biskup w kazaniu.

Poświęcenie odnowionej malatury było okazją do przypomnienia historii parafii, którą erygował 6 lutego 1403 roku biskup płocki Jakub z Korzkwi. - To ewenement, że po tylu wiekach, znamy dokładną datę powstania waszej parafii - mówił ks. prof. Michał M. Grzybowski. Historyk przypomniał losy trzech kolejnych kościołów i duszpasterzy, a wśród nich ks. Felicjana Miszewskiego, proboszcza sobowskiego z XVIII wieku i ks. Jana Zaręby, który w latach 20. XX wieku remontował kościół po pożarze i sprowadził Władysława Drapiewskiego, aby ten ozdobił kościół malowidłami. Ks. Zaręba zginął w czasie II wojny światowej w Działdowie.

- Drapiewski zaczął pracować w mazowieckich kościołach od 1904 roku. Jego dzieła podziwiamy w niemal 130 świątyniach, w tym przede wszystkim w katedrze płockiej. Polichromia w Sobowie została wykonana w latach 1937-38. Podziwiamy na niej procesję świętych polskich, podobnie jak w naszej katedrze, płockiej Małachowiance czy kościele w Radzanowie n. Wkrą. To jeden z ulubionych motywów malarskich mistrza Drapiewskiego. Patrząc na waszą procesję świętych idących przez Polskę: od Wojciecha i Stanisława, Jacka, Jana Kantego i Jadwigi Królowej, Stanisława Kostki i Andrzeja Boboli, myślę sobie: niech się dziś schowa w ciemny kąt film "Kler", bo ta historia o świętych jest o wiele bardziej wiarygodna - mówił ks. profesor.

Wyjaśnił również sens takich właśnie przedstawień malarskich u Drapiewskiego. - W tych obrazach chciał ukazać styl kościelny i stworzyć wewnątrz świątyni klimat modlitwy. On chciał, aby przestrzeń sakralna zbliżała duszę do Boga i skupiała do modlitwy, dlatego używał ciepłych kolorów, malował Chrystusa Pana, Madonnę, świętych i aniołów - wyjaśniał ks. prof. Grzybowski.

- Niech to dzieło ufundowane i ofiarowane ku Twojej chwale, pomaga wznosić umysły i serca ku Tobie, Przedwiecznemu Pięknu, niech czyni owocniejszą modlitwę i ofiarę chrześcijańską, niech ściślej jednoczy z Tobą przez zachętę do naśladowania Twoich świętych - modlił się bp Mirosław Milewski, dokonując poświęcenia odnowionej polichromii.

Uroczystość uświetnił koncert zespołu "Villanova", wykonującego muzykę baroku. Znana śpiewaczka operowa Dorota Lachowicz z towarzyszeniem muzyków: Joanny Morskiej-Osińskiej, Pawła Zalewskiego i Michała Sawickiego, wykonała niektóre pieśni maryjne wielkich mistrzów.

Prace renowacyjne przy polichromii prowadził prof. Sylwester Pędziejewski z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dzięki staraniom ks. proboszcza Piotra Ruszczyńskiego, udało się pozyskać m.in. na ten cel środki unijne, przyznane przez Urząd Marszałkowski w Warszawie. Prace mogły być wykonane także dzięki materialnemu zaangażowaniu parafian. To nie koniec remontów: wciąż trwają prace przy elewacji kościoła i dzwonnicy oraz na cmentarzu przykościelnym, a także w budynku parafialnym "Katolik", który będzie pełnił funkcje kulturalno-edukacyjne. Powstanie w nim m.in. sala pamięci Lecha Wałęsy.

Warto dodać, że na uroczystość poświęcenia odnowionej polichromii zabytkowego kościoła, Towarzystwo Techniczne w Płocku wydało okolicznościowy folder dokumentujący przebieg prac remontowych w kościele parafialnym w Sobowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy