Nowy numer 3/2021 Archiwum

Szerzenie dobra

Nagroda "Świadek wiary" Kapituły św. Michała w Płocku dla doktor Hanny Kajdas-Dudy.

W ubiegłym roku Kapituła św. Michała Archanioła kolegiaty (płockiej fary) postanowiła przyznawać stypendia dla młodzieży oraz nagrodę specjalną "Świadek wiary", jako formę wyróżnienia "za wybitne i pożyteczne działania na rzecz szerzenia Królestwa Bożego w świecie."

- Poprzez to wsparcie kapituła realizuje cele zawarte w swoim statucie. Wierzymy, że poprzez to, pomagając jedni drugim, czynimy dobro, które Jezus kazał nam czynić - powiedział o przyznanych stypendiach ks. prał. Marek Jarosz, rektor płockiego WSD. To pomoc skierowana do tych uczniów, którzy osiągają wysokie wyniki w nauce, ale doświadczają trudności materialnych. Stypendia otrzymali przede wszystkim uczniowie szkół średnich oraz dwoje studentów. Są wśród nich mieszkańcy parafii farnej, ale też uczniowie z Sierpca, Płocka, Gójska, z parafii Strzygi. Dwójka beneficjentów otrzyma po 2 tys. zł., a dziesięciu osobom przyznano po 1 tys. zł.

Wczoraj, w uroczystość patronalną Kapituły kolegiackiej, wręczono po raz drugi Nagrodę św. Michała Archanioła "Świadek wiary". Otrzymała ją znana płocka lekarka Hanna Kajdas Duda, ordynator Oddziału Neonatologii w szpitalu na Winiarach. W uzasadnieniu, odczytanym przez ks. prał. Jana Krajczyńskiego, wskazano na zaangażowanie społeczne Laureatki w różnych dziedzinach życia, oraz jej gotowość i umiejętność odczytywania aktualnych potrzeb w otaczającym ją środowisku.

Doktor Hanna Duda jeszcze jako studentka medycyny, a potem młoda lekarka zaangażowała się jako pomoc medyczna w pielgrzymkę z Płocka na Jasną Górę. Obecnie jako doświadczony neonatolog z dobrym skutkiem kieruje oddziałem szpitalnym, zajmującym się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem schorzeń noworodków. Jako wolontariusz uczestniczyła w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, a wcześniej przyczyniła się do peregrynacji znaków ŚDM w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym na Winiarach i modlitewnego wolontariatu wśród chorych w intencji uczestników spotkania młodych z papieżem. Wiedzą medyczną służyła także podczas wyjazdów i obozów harcerskich swoich synów. Doktor Duda jest od lat członkiem Domowego Kościoła; wraz z mężem organizowała w Płocku tzw. Randki dla Małżeństw.

To zaangażowanie i otwartość na pojawiające się potrzeby, nie bierze się znikąd. Laureatka nagrody "Świadek wiary" pogłębia konsekwentnie swoją duchowość i wrażliwość, poprzez systematyczną lekturę Pisma św., codzienną Mszę św., comiesięczną spowiedź, kierownictwo duchowe i udział w rekolekcjach, szczególnie tych organizowanych przez abp. Grzegorza Rysia.

Dr Hanna Duda to szczęśliwa żona i mama, pogodna kobieta, która doświadcza ciągłej bliskości Pana Boga, i której marzeniem jest niebo, napisano w uzasadnieniu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama