Przez Płońsk przeszła wielka parada niepodległości.
W pochodzie uczestniczyły całe rodziny, szkoły oraz przedstawiciele samorządu i innych jednostek. Wszystkie środowiska z dużym zaangażowaniem i pomysłowością podeszły do niepodległościowej inicjatywy.
Zespół Szkół nr 3 w Płońsku pamiętał o twórcy niepodległego państwa polskiego, robiąc w bryczce miejsce dla samego marszałka, który pozdrawiał stojących na ulicach płońszczan. Społeczność szkolną z Czerwińska prowadziła "królowa Jadwiga", będąca patronką tamtejszej placówki oświatowej. Młodzież przywdziała żołnierskie mundury, a dziewczęta pamiętały o strojach i rekwizytach z minionej epoki. W dłoniach uczestników parady znalazły się białe i czerwone parasolki, balony oraz flagi narodowe. W kilkusetmetrowej kolumnie rozbrzmiały słowa patriotycznych pieśni.
Podczas parady mówiono o pomyśle płońskich strzelców, którzy wyszli z projektem, aby w pobliżu ulic Grunwaldzkiej i Wolności, po zakończeniu inwestycji budowy obwodnicy zachodniej, postawić pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Przypomniano, że to w tej okolicy Płońska 16 sierpnia 1920 roku doborowy pułk polskiej kawalerii wyparł z miasta bolszewicką hordę.
Podczas Płońskiej Parady Niepodległości oficjalnie nadano imię rondu u zbiegu Sienkiewicza i Żołnierzy Wyklętych, które decyzją rady miasta nosi odtąd nazwę "100-lecia Odzyskania Niepodległości".
Dawid Turowiecki