Nowy numer 42/2019 Archiwum

Zanim pójdziemy głosować

Kto będzie włodarzem naszych miast i gmin, a kto zasiądzie w sejmikach wojewódzkich Mazowsza i w Kujawsko-Pomorskiem?

Do sejmiku województwa mazowieckiego zarejestrowało kandydatów 13 komitetów wyborczych. Jak podano na oficjalnej stronie Państwowej Komisji Wyborczej, są to kolejno: Bezpartyjni Samorządowcy, Polskie Stronnictwo Ludowe, Partia Zieloni, Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska, SLD Lewica Razem, Partia Razem, Ruch Narodowy RP, Kukiz ’15, Wolność w Samorządzie, Prawo i Sprawiedliwość, Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin, Jedność Narodu - Wspólnota, Wolni i Solidarni.

Z kolei w Kujawsko-Pomorskiem z okręgu wyborczego, który obejmuje m.in. powiaty rypiński i golubsko-dobrzyński, o mandaty w sejmiku wojewódzkim ubiegają się: PSL, Partia Zieloni, Platforma i Nowoczesna Koalicja Obywatelska, SLD Lewica Razem, Partia Razem, Kukiz'15, Wolność w Samorządzie, PiS, Wolni i Solidarni.

O reelekcję walczy obecny marszałek województwa Adam Struzik, który w okręgu 4, obejmującym w dużej części nasz region, otwiera listę Polskiego Stronnictwa Ludowego. O mandat do samorządu wojewódzkiego z ramienia ludowców m.in. stara się także obecna wiceprzewodnicząca sejmiku Wiesława Krawczyk z Przasnysza.

Listę Prawa i Sprawiedliwości w okręgu 4 otwiera Rafał Romanowski, obecnie podsekretarz stanu w Ministerstwie Wsi i Rolnictwa; z drugiego miejsca staruje Artur Czapliński z Płońska, obecnie radny powiatu płońskiego i pedagog w płońskim SOS-W i społecznik. Są też na niej płocczanie: Agnieszka Krzętowska, wykładowca w Kolegium Nauk Ekonomicznych Politechniki Warszawskiej i Mirosław Milewski, były prezydent Płocka i radny miasta, który zamyka listę PiS.

Z kolei z listy KW Platforma. Nowoczesna, z drugiego miejsca w naszym okręgu w wyborach do sejmiku staruje obecny wicemarszałek województwa mazowieckiego Stefan Kotlewski.

Warto wspomnieć, że wśród kandydatów do sejmiku mazowieckiego jest także znany przedsiębiorca Włodzimierz Olewnik, który jest "jedynką" na liście Kukiz’15.

W Płocku i Ciechanowie o reelekcję ubiegają się dotychczasowi włodarze miast. W Płocku na trzecią kadencję liczy Andrzej Nowakowski z koalicji Platformy i Nowoczesnej, w Ciechanowie na drugą - Krzysztof Kosiński z PSL. W Mławie o reelekcję walczy Sławomir Kowalewski. Ciekawa sytuacja powstała w Rypinie, gdzie kandydatem na burmistrza jest tylko Paweł Grzybowski z PiS, który sprawuje ten urząd od czterech lat.

Podczas gdy w Sierpcu, Płońsku czy Gostyninie ubiegają się o ponowny mandat wyborców dotychczasowi włodarze, w Przasnyszu nie będzie się o niego ubiegał wieloletni burmistrz Waldemar Trochimiuk. W wyborcze szranki nad Węgierką stanęło aż siedmiu kandydatów. Podobnie w Pułtusku - po aresztowaniu byłego burmistrza za nadużycia finansowe i komisarycznym zarządzie miasta - nowy burmistrz zostanie wybrany spośród pięciu kandydatów.

Poniżej przedstawiamy kandydatów na prezydentów i burmistrzów niektórych miast w diecezji:

W Płocku: dotychczasowy prezydent Andrzej Nowakowski (KW Platforma Nowoczesna Koalicja Obywatelska), Wioletta Kulpa (KW PiS), Tomasz Kominek (KW PSL) i Maciej Dąbrowski (KW Kukiz’15).

W Ciechanowie: dotychczasowy prezydent Krzysztof Kosiński (KW PSL), Marek Rutkowski (KW PiS), Robert Adamiak (KWW Prawi i Solidarni) i Ryszard Geryk (KW Ciechanowskie Bezpartyjne Ugrupowanie Wyborcze).

W Mławie: dotychczasowy burmistrz Sławomir Kowalewski (KW Sławomira Kowalewskiego), Marek Kiełbiński (KW PiS), Marcin Burchacki (KW PSL) i Wiesław Moszczyński (KWW Moje Miasto Mława).

W Rypinie: dotychczasowy burmistrz Paweł Grzybowski (W PiS).

W Sierpcu: dotychczasowy burmistrz Jarosław Perzyński (KW wyborców Jarosława Perzyńskiego „Dla przyszłości Sierpca”), Anna Czachorowska (KW PiS) i Marcin Baczewski (KKW Platforma Nowoczesna Koalicja Obywatelska)

W Płońsku: dotychczasowy burmistrz Andrzej Pietrasik (KW Wyborców Porozumienie Samorządowe Ziemi Płońskiej), Marcin Kośmider (KW PiS), Artur Jankowski (KW Kukiz‘15) i Krzysztof Tucholski (KW Mazowiecka Wspólnota Samorządowa).

W Przasnyszu: Andrzej Dołęga (KW PiS) Adam Wasiak (KKW SLD), Łukasz Chrostowski (KW Wyborców Mieszkańcy z Regionu), Grzegorz Grabowski (KW Wyborców Porozumienie Ponad Podziałami), Robert Gwardys (KW Wyborców Bezpieczne Godne Jutro), Piotr Kołakowski (KW Wyborców Bezpartyjni Mieszkańcy Przasnysza) i Marcin Sobociński (KW Wyborców Jestem Jednym z Was).

W Pułtusku: Michał Kisiel (KW PiS), Wojciech Dąbrowski (KW Wyborców Pułtusk Nasze Miasto), Wojciech Gregorczyk (KW PSL), Henryk Krasucki (KKW SLD Lewica Razem) i Łukasz Skarżyński (KW Wyborców Pułtuskie Forum Samorządowe).

W Gostyninie: dotychczasowy burmistrz Paweł Kalinowski (KW PiS), Agnieszka Korajczyk-Szyperska (KW Inicjatywa dla Gostynina) i Mariola Jóźwiak-Węclewska (KW PSL)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL