Nowy numer 42/2019 Archiwum

Mała szkoła z wielkim patronem

W jaki sposób przybliżyć dzieciom postać św. Stanisława Kostki? Z powodzeniem robią to w podstawówce 
w Jackowie Górnym.

W niewielkiej szkole na terenie parafii Popowo uczy się ok. 80 dzieci. Jest więc kameralnie i w takim właśnie gronie po raz pierwszy obchodzono święto patrona – św. Stanisława z Rostkowa.
Świętowanie rozpoczęła Msza św. w holu szkolnym, której przewodniczył ks. proboszcz Remigiusz Stacherski. – Stanisław w wielu sprawach był do was podobny. Ale gdy miał 18 lat, poszedł do nieba. Życzę wam, abyście tak jak on poprzez cnotę pracowitości, przychodzenie do szkoły, słuchanie nauczycieli doskonalili się i stawali świętymi – mówił w czasie Mszy św. na szkolnym korytarzu ks. proboszcz Remigiusz Stacherski.


Uroczystości towarzyszył nowy sztandar szkoły. Uczniowie ubrani byli w charakterystyczne uniformy przypominające strój Stasia Kostki. Wybrzmiał też nowy hymn, którego dzieci nauczyły się już na pamięć. – Wiedziałam, że będzie on towarzyszył szkole przez wiele lat i chciałam zawrzeć w nim jak najwięcej treści przybliżających dzieciom Stasia Kostkę. Nie było to proste, bo musiały być one łatwe do przyswojenia przez uczniów – mówi katechetka Renata Skura, autorka słów szkolnego hymnu.


Po Mszy św. Anna Mackiewicz, autorka portretu Stasia Kostki, który wisi w szkole, wyjaśniała dzieciom znaczenie i symbolikę poszczególnych elementów widniejących na obrazie. W programie znalazło się również spotkanie i warsztaty plastyczne, a także pieczenie podkówek – maślanych ciasteczek nawiązujących formą do rodowego herbu Kostków, czyli podkowy. Pisano również list do świętego i wypuszczono balony z intencjami do nieba.


« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL