W Płocku świętowano 80. rocznicę zbudowania mostu na Wiśle.
Dokładnie 80 lat temu bł. bp Leon Wetmański, ówczesny sufragan płocki, poświęcił nowo wybudowany most im. Legionów Józefa Piłsudskiego. O jednej z największych w 1938 roku polskich inwestycji w monografii historycznej o Płocku pisał również bł. abp Antoni Julian Nowowiejski.
Obchody rocznicowe rozpoczęto Mszą św. w katedrze. Później na prawym przyczółku mostu odsłonięto tablicę pamiątkową, a skwerowi obok nadano imię inż. Aleksandra Witkowskiego, kierownika budowy i współautora projektu budowy dróg dojazdowych do tej przeprawy, czyli ul. Mostowej i Nowomostowej.
- Trzeba Panu Bogu i ludziom wyrazić wdzięczność za ten most, za jego budowniczych, za tych wszystkich, którzy przyczynili się do jego powstania. Trzeba dziękować i prosić Boga o błogosławieństwo dla nas wszystkich i o wieczny pokój dla nich - modlił się na początku liturgii ks. Piotr Ruszczyński, nowo mianowany przez biskupa płockiego kapelan drogowców i mostowców powiatu płockiego.
Z przesłaniem "Mosty, które łączą…" wystąpił w Sali Barokowej ks. prof. dr. hab. Ireneusz Mroczkowski. - Każdy ma własną opowieść o naszym moście, w której zawarte są osobiste olśnienia, miłości, rozstania i pojednania. Gdybym nie bał się wielkich słów, powiedziałbym, że most nie tylko symbolicznie, ale i realnie łączy nas z miłości - mówił.
W czasie uroczystości medalem "Pro Mazovia" została odznaczona rodzina inż. Aleksandra Witkowskiego, który był kierownikiem budowy mostu, wręczono również medale pamiątkowe wydane z okazji 80. rocznicy otwarcia mostu drogowo-kolejowego im. Legionów Józefa Piłsudskiego w Płocku.
Wydarzenie upamiętniła wystawa "Od mostu Legionów… do mostu Legionów. 80 lat historii płockiej przeprawy wiślanej", którą mieszkańcy i gości książęcego grodu nad Wisłą mogą podziwiać na Wzgórzu Tumskim - na tle mostu służącego im od 80 lat. Warto dodać, że niedawno ukazała się książka Piotra Gryszpanowicza, prezesa Towarzystwa Technicznego w Płocku pt. "Płockie mosty na Wiśle".
Waleria Gordienko