Nowy numer 42/2019 Archiwum

Gdzie potrzebna woda i wiara

Znaki roku św. Stanisława Kostki można znaleźć nawet w Zambii. Nasza diecezja ufundowała dom parafialny i kapliczkę, które poświęcił bp Mirosław Milewski.

To było dla mnie niezwykłe doświadczenie Kościoła w afrykańskim buszu, który choć biedny, ma gorącą wiarę i modli się do polskich świętych: Stanisława Kostki i s. Faustyny Kowalskiej – mówi bp Mirosław Milewski, który na początku września przebywał w Zambii. Tam, w misji Mpunde, odwiedził płockiego księdza, od 17 lat pracującego na misjach. Ks. Adam Pergół znał osobiście kard. Adama Kozłowieckiego (+2007) i był jego sekretarzem, a teraz gościł u siebie swego kolegę z rocznika święceń – biskupa Mirosława.

Osiem lat temu do misji w Mpunde pojechał bp Piotr Libera. Teraz bp Milewski wprowadził do tamtejszej wspólnoty relikwie św. s. Faustyny Kowalskiej i poświęcił nowy dom parafialny, którego patronem został św. Stanisław Kostka. – Oni nazywają go „Kostka Kamafupa”, a żeby było łatwiej wymawiać, mówią „Stasiu”. Ten dom ma europejskie standardy, jest bardzo nowoczesny jak na tamtejsze warunki. Ufundowała go nasza diecezja, a dzięki wsparciu Fundacji Pontyfikat Papieża Jana Pawła II z Mławy i parafii Matki Bożej Królowej Polski została zbudowana również studnia – mówi bp Milewski. Biskup pomocniczy naszej diecezji odwiedził także jedną z kaplic misyjnych w buszu i wziął udział w dożynkowym dziękczynieniu za plony. Odwiedził również średnią szkołę parafialną dla dziewcząt i misyjny ośrodek zdrowia. – Jest tam wielka bieda materialna, ale i wielki duch oraz wiara tych ludzi. Misjonarz musi ich kochać, aby tyle lat wytrwać w tej pracy. Misja księdza Adama charakteryzuje się kultem Bożego Miłosierdzia. Wierni modlą się koronką, znają również fragmenty modlitwy po polsku. To dlatego również wprowadziłem tam relikwie św. s. Faustyny. Liturgia trwała tam nawet 3–4 godziny. Było wiele śpiewów i taniec w czasie Mszy. Bogata była procesja z darami do ołtarza, w czasie której przynoszono to, co ludzie mieli w domu i czym chcieli podzielić się ze swoim księdzem: ktoś przyprowadził trzy kozy, ktoś inny dziesięć kur, worek kukurydzy albo skrzynkę coca coli – opowiada biskup. – Kościół z natury jest misyjny, ale jednak szczególnie widoczne jest to w takich krajach jak Zambia. Widać tam potrzebę słowa Bożego, sakramentów i kapłanów, którzy im to zapewnią. To, co szczególnie chwyta za serce, to głęboka, czysta i prosta wiara, oddanie Kościołowi. Wyrażają się one w modlitwie osobistej, wspólnotowej i w życiu codziennym. Na uwagę zasługuje bardzo bogata w znaki Eucharystia, zaczerpnięte z tamtejszego środowiska uwielbienie Boga tańcem czy śpiewy pieśni w lokalnym języku chibemba. Pozostaną we mnie na długo – dodaje bp Milewski. W czasie poświęcenia domu parafialnego i maryjnej kapliczki biskupowi Mirosławowi towarzyszył tamtejszy biskup Clement Mulenga z diecezji Kabwe. Za wsparcie misji dziękuje ks. Adam Pergół, który w każdą sobotę odprawia Mszę św. za osoby wspierające misje. – Pamiętam i jestem ogromnie wdzięczny – mówi proboszcz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL