GN 41/2019 Archiwum

Melodia jak mgiełka i słowa wieszcza

We wrześniu ciechanowską farę muzyka wypełnia nie tylko podczas nabożeństw. Trwają II Ciechanowskie Wieczory Organowe.

W czasie pierwszego koncertu "poezję wielkich wieszczów" recytowała znana aktorka Dominika Figurska, a na organach zagrał prof. Andrzej Chorosiński.

Doskonała muzyka i akustyka zabytkowych wnętrz oraz ponadczasowe przesłanie poezji naszych wieszczów, spotkały się ciepłym przyjęciem licznie zgromadzonych ciechanowian i nie tylko.

- Byłem pod wielkim wrażeniem tej recytacji - mówi ks. kan. Zbigniew Adamkowski, proboszcz parafii farnej. - Pani Dominika pięknie recytowała, podobał mi się zwłaszcza "Psalm nadziei" naszego, mazowieckiego wieszcza Zygmunta Krasińskiego. Bardzo pozytywnie to odebrałem.

Joanna Potocka-Rak, pierwszy zastępca prezydenta Ciechanowa, docenia połączenie muzyki organowej w mistrzowskim, jej zdaniem, wykonaniu prof. Andrzeja Chorosińskiego i recytacji poezji Mickiewicza, Krasińskiego, Norwida przez Dominikę Figurską.

- Wyjątkowość koncertu podkreślały i dopełniały wnętrza naszego XVI-wiecznego kościoła, a zarazem jednego z najstarszych zabytków Ciechanowa o którym w 1817 r. ówczesny proboszcz Rajmund Bagiński pisał: "kościół tylko cudem Boga pozostał" - komentuje pani wiceprezydent. - Takie koncerty chociaż na chwilę przenoszą nas do innej rzeczywistości i zwracają uwagę, że nasze życie to nie tylko "mieć", ale przede wszystkim "być", o czym często w codziennym pędzie zapominamy.

Koncert chwali też Hanna Rokicka, chórzystka farnego chóru Victoria, prezes stowarzyszenia Victoria.

- Koncert w ciechanowskiej farze to wydarzenie dla nas miłośników muzyki. Przepiękne recytacje wierszy naszych wieszczów w wykonaniu Moniki Figurskiej i muzyka - muzyka organowa - mówi. - Prof. Andrzej Chorosiński to cudowny muzyk. Wykonanie mistrzowskie. Szczególnie podobała mi się interpretacja Nokturnu Es-dur Fryderyka Chopina. Pierwszy raz słyszałam ten utwór wykonany na organach kościelnych. Genialne. Duże brawa dla organizatorów. Prosimy o więcej tak wspaniałych przeżyć.

Jan Andrzej Kaluszkiewicz, znany ciechanowski muzyk, pedagog, współpracujący z chórem Victoria koncertu wysłuchał z wielką przyjemnością.

- Mistrz, organista, profesor Andrzej Chorosiński i Monika Figurska, aktorka, to wykonawcy o dużej wrażliwości i kunszcie artystycznym - komentuje. - Szczególnie prof. Chorosiński, grając Toccatę i Fugę d-moll Jana Sebastiana Bacha, udowodnił, że organy w naszej farze stać na dużo. W rękach profesora brzmiały doskonale pełnią swojej mocy, by za chwilę delikatnie przekazywać melodię jak mgiełkę. Muzyk wykorzystywał przepięknie barwy istniejące w instrumencie. Duże brawa dla wykonawców i organizatorów.

Ciechanowskim Wieczorom Organowym patronuje prezydent miasta. Już 16 września zaplanowano kolejny koncert "Powrót do źródeł", poświęcony jubileuszowi pochodzącego z Ciechanowa Tadeusza Trojanowskiego.

Wystąpią: Monika Jędrzejczyk - alt, Tadeusz Trojanowski - organy, Sylwester Trojanowski - organy. Z kolei w ostatnią niedzielę września odbędą się "Muzyczne rozmowy". Na trąbkach zagrają: Adam Stachowiak i Kamil Kruczkowski, na organach Adam Sadowski.

Za prowadzenie koncertów odpowiedzialny jest Dominik Molewski, organista z fary i dyrygent chóru Victoria Dominik Molewski, a kierownikiem artystycznym jest Adam Sadowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL