Nowy numer 4/2021 Archiwum

Polscy biskupi zjadą się do Płocka

Po raz pierwszy w historii stolica naszej diecezji będzie miejscem obrad Konferencji Episkopatu Polski.

To wydarzenie już niebawem, bo 25 i 26 września. Będzie to 380. zebranie plenarne KEP i wpisuje się, jako jedno z najważniejszych momentów, w obchody Roku św. Stanisława Kostki. Dwudniowe obrady będą toczyć się za zamkniętymi drzwiami, ale hierarchów zobaczymy m.in. na Mszach w płockiej katedrze i farze. W programie zebrania plenarnego znalazł się także czas na spotkania z mediami. O szczegółach wydarzenia poinformowali dziś na konferencji prasowej w Opactwie Pobenedyktyńskim biskupi Piotr Libera i Mirosław Milewski.

- Po raz pierwszy w dziejach naszej diecezji Płock będzie gościć wszystkich pasterzy Kościoła Polskiego. Okazją i motywem tego spotkania jest 450. rocznica śmierci św. Stanisława Kostki, mazowszanina, który osiągnął wyżyny świętości. Z tej okazji zaprosiłem biskupów przed kilkoma miesiącami do Płocka, by razem z nami świętowali to ważne wydarzenie. Zaproszenie zostało przyjęte przez prezydium episkopatu - wyjaśniał bp Piotr.

Ordynariusz diecezji płockiej zaznaczył też, że takie zebrania to nie jest nowość ostatnich lat. - Od początku, w historii Kościoła biskupi danego regionu i kraju spotykali się razem. We współczesnych czasach nowy kształt konferencji episkopatów nadał Sobór Watykański II. Po tym soborze także nasza konferencja otrzymała formalne ramy prawne. Natomiast wiosną 2019 r. będziemy przeżywać stulecie Konferencji Episkopatu Polski - mówił bp P. Libera.

Jak poinformował bp Mirosław Milewski, temat 380. zebrania plenarnego KEP w Płocku brzmi "Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania". - Tematyka będzie koncentrowała się na duszpasterstwie młodzieży, przed 15. Ogólnym Synodem Biskupów w Watykanie. Centralnym wydarzeniem obrad episkopatu w Płocku będzie Eucharystia w katedrze. Wtedy chcemy szczególnie uczcić św. Stanisława Kostkę - mówił w czasie konferencji prasowej biskup pomocniczy naszej diecezji.

Bp Piotr Libera, zapytany, czy przedmiotem obrad będzie m.in. ogłoszony 20 sierpnia List papieża Franciszka do Ludu Bożego w sprawie nadużyć seksualnych duchowieństwa zaznaczył, że obrady episkopatu zawsze nawiązują do nowych dokumentów i pism papieskich.

Polscy biskupi będą obradowali  25 i 26 września w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego, przy ul. Nowowiejskiego 2, w reprezentacyjnej Sali Biskupów.

We wtorek, pierwszego dnia zebrania, o godz. 18 w katedrze płockiej zostanie odprawiona uroczysta Msza św. z udziałem episkopatu, pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore'a Pennacchia; homilię wygłosi kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Z kolei w środę, 26 września, o 7.30 biskupi wezmą udział we Mszy św. w kolegiacie św. Bartłomieja (fara). Liturgii będzie przewodniczył metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, a homilię wygłosi bp Marek Solaczyk z Warszawy, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży w KEP. Warto zaznaczyć, że to jedyne publicznie "otwarte" dla wiernych wydarzenia z tego spotkania.

- W czasie tych dwudniowych obrad chcemy pokazać biskupom jak wygląda Płock, nasza katedra i seminarium duchowne - mówił na konferencji prasowej bp Piotr Libera. Hierarchowie zwiedzą też Muzeum Diecezjalne wraz Skarbcem i wystawą o św. Stanisławie Kostce. Nocleg przewidziany jest w hotelu Petropol. W programie zebrania plenarnego znalazł się także czas dla dziennikarzy. Będzie też specjalne centrum prasowe przygotowane przez Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Owocem posiedzeń będzie komunikat, odczytany następnie w parafiach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama