Po raz kolejny mieszkańcy Makowa Mazowieckiego włączyli się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania.
W ramach akcji pod patronatem prezydenta RP w Miejskim Domu Kultury przeczytano fragmenty powieści Stefana Żeromskiego "Przedwiośnie".
W sali kinowej, wypełnionej "aktorami" i widzami, wybrzmiały także znane utwory muzyczne, jak np: "O mój rozmarynie", "Nie szumcie, wierzby, nam" czy "Modlitwa Katyńska".
- Przeżywamy szczególny czas 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez RP. Nie ma lepszego utworu, niż powieść "Przedwiośnie", która by lepiej i celniej ukazała obraz rodzącej się wolnej, naszej ojczyzny. "Przedwiośnie" nie należy do łatwych, jednak jest jednym z ważniejszych dla nas Polaków. Autor dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski - mówiła na początku spotkania Katarzyna Wojnarowska z Miejskiego Domu Kultury.
Fragmenty powieści Stefana Żeromskiego czytały 24 osoby reprezentujące instytucje, samorządowców, organizacje pozarządowe, młodzież i seniorów. W czytanie zaangażowali się: Małgorzata Jankowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej, Michał Kacprzycki z Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej, wicestarosta makowski Dariusz Wierzbicki, ksiądz proboszcz Marek Podsiadlik, wiceburmistrz Makowa Aneta Dąbrowska, I zastępca komendanta powiatowego policji w Makowie Mazowieckim, nadkom. Sławomir Królak, Grażyna Olkowska z parafii pw. św. Józefa, uczniowie LO Hubert Sawicki i Bartek Wysocki, uczniowie "Dwójki" Marta Gos i Marcin Malinowski, Sebastian Jaworski i Adrian Oborski– uczniowie z ŻAK, uczennice z "Jedynki", Patrycja Kaczmarczyk i Małgorzata Chrzanowska, nauczyciele makowskich szkół, Agnieszka Kacprzycka (ŻAK), Jolanta Perzanowska (LO), Damian Dziewanowski (SP1), Barbara Brzostek z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Marianna Jastrzębowska, Adam Grabowiec – dyrektor MDK, Lech Gadomski – prezes Jumy i Elżbieta Płosińska – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2.
- Serdecznie dziękuję, że znaleźliście czas, aby spotkać się tutaj razem z nami i włączyć się w akcję Narodowego Czytania - ostatniej powieści naszego wybitnego pisarza. Ta ostatnia powieść Stefana Żeromskiego ukazuje tamten czas, czas po odzyskaniu niepodległości, pewien entuzjazm i błędów - mówiła Katarzyna Wojnarowska na zakończenie spotkania.