Już po raz piąty w Przasnyszu odbył się Festiwal Fabryka Światła.
Pierwsze festiwalowe działania rozpoczęły się już w czerwcu. Były nimi warsztaty plastyczne w Miejskim Domu Kultury, których uczestnicy stworzyli szereg obiektów świetlnych. Złożyły się one na wystawę "Struktury Światła", której wernisaż w Muzeum Historycznym był jednocześnie oficjalnym otwarciem festiwalu. Jak przypomniała dyrektor placówki Agnieszka Brykner celem Fabryki Światła jest upamiętnienie związanego z Przasnyszem światowej sławy artysty plastyka Stanisława Ostoi Kotkowskiego. Zauważyła również, że tworzące wystawę przedmioty i obiekty stanowią ciekawe sprzężenie spuścizny po Kotkowskim, które w nowatorski sposób wykorzystują światło w sztuce i wrażliwość artystyczną ludzi tworzących instalacje. Ekspozycję w przasnyskim muzeum można zwiedzać do końca października.
Jeszcze przed oficjalnym otwarciem festiwalu na rynku miejskim pojawiły się różnego rodzaju animacje dla dzieci i młodzieży, łączące zabawę z edukacją. Nie zabrakło też konkursów i zabaw z nagrodami, w których mogły wziąć udział całe rodziny. Przed ratuszem wystąpiły zespoły taneczne działające przy przasnyskiej jednostce wojskowej.
Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu był laser. Prekursorem jego wykorzystania w sztuce był Stanisław Ostoja-Kotkowski. Niestety, ulewny deszcz pokrzyżował plany organizatorów i nie doszło do głównego wydarzenia, którym miał być widowiskowy i spektakularny przestrzenny pokaz laserowy na rynku oraz koncertu na elektroniczne skrzypce i świetlną harfę laserową. – Zamiast laseru zagrała przyroda – zauważyła jedna z uczestniczek przerwanego koncertu. Skrócony pokaz laserowy zobaczyli tylko nieliczni, najwytrwalsi widzowie. Natomiast świetlną harfę laserową poznali ci, którzy wcześniej odwiedzili namiot, gdzie była prezentowana. Można tam było na niej zagrać, a także przyjrzeć się bliżej technologii wykorzystanej w konstrukcji tego niezwykłego instrumentu. Deszczowa aura uniemożliwiła również plenerową projekcję filmu "Photon".
Festiwal Fabryka Światła, nad którym honorowy patronat objęli marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik i starosta przasnyski Zenon Szczepankowski, został zorganizowany przez Mazowiecki Instytut Kultury, Jednostkę Organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz miasto Przasnysz.
Wojciech Ostrowski