Powstały w Mławie i Płońsku.
"Takie są potrzeby pastoralne i administracyjne, a także uwarunkowania historyczne i geograficzne" - napisał bp Piotr Libera w dekrecie erygującym od 1 września cztery nowe dekanaty w diecezji: mławski wschodni, mławski zachodni, płoński południowy i płoński północny.
Dokonał również korekty granic sześciu już istniejących dekanatów. Dotyczą one parafii: Grudusk, Grzebsk, Janowiec Kościelny, Pawłowo, Płock Radziwie, Skierkowizna i Szczawin Kościelny, które zostały przeniesione do innych dekanatów.
Zmiany te dotyczą przede wszystkim wewnętrznej organizacji kościelnej i koordynacji działań duszpasterskich między parafiami. Dotyczą więc przede wszystkim księży, ale w wyjątkowych sytuacjach również wiernych świeckich.
"Dla księży dziekan ma być jak ojciec i brat oraz powinien uobecniać ojcostwo biskupa wobec kapłanów" – czytamy w uchwałach ostatniego synodu płockiego. To dziekan wprowadza nowych proboszczów na urząd, towarzyszy biskupowi, gdy odwiedza parafie dekanatu, ma prawo udzielenia dyspensy od obowiązku głoszenia zapowiedzi przedślubnych. Jest to urząd kadencyjny, biskup mianuje dziekanów na okres trzech lat.
Z dniem 1 września biskup płocki powołał również nowych dziekanów, wicedziekanów i ojców duchownych na nową, trzyletnią kadencję.
Warto dodać, że podział diecezji płockiej na dekanaty ukształtował się już w połowie XV wieku. Od 1 września sieć organizacyjną diecezji tworzy 28 dekanatów, w skład których wchodzi 248 parafii.
O nowych dziekanach, wicedziekanach i ojcach duchownych dekanatów piszemy TUTAJ.