Nowy numer 42/2019 Archiwum

Od 1 września nowe dekanaty

Powstały w Mławie i Płońsku.

"Takie są potrzeby pastoralne i administracyjne, a także uwarunkowania historyczne i geograficzne" - napisał bp Piotr Libera w dekrecie erygującym od 1 września cztery nowe dekanaty w diecezji: mławski wschodni, mławski zachodni, płoński południowy i płoński północny.

Dokonał również korekty granic sześciu już istniejących dekanatów. Dotyczą one parafii: Grudusk, Grzebsk, Janowiec Kościelny, Pawłowo, Płock Radziwie, Skierkowizna i Szczawin Kościelny, które zostały przeniesione do innych dekanatów.

Zmiany te dotyczą przede wszystkim wewnętrznej organizacji kościelnej i koordynacji działań duszpasterskich między parafiami. Dotyczą więc przede wszystkim księży, ale w wyjątkowych sytuacjach również wiernych świeckich.

"Dla księży dziekan ma być jak ojciec i brat oraz powinien uobecniać ojcostwo biskupa wobec kapłanów" – czytamy w uchwałach ostatniego synodu płockiego. To dziekan wprowadza nowych proboszczów na urząd, towarzyszy biskupowi, gdy odwiedza parafie dekanatu, ma prawo udzielenia dyspensy od obowiązku głoszenia zapowiedzi przedślubnych. Jest to urząd kadencyjny, biskup mianuje dziekanów na okres trzech lat.

Z dniem 1 września biskup płocki powołał również nowych dziekanów, wicedziekanów i ojców duchownych na nową, trzyletnią kadencję.

Warto dodać, że podział diecezji płockiej na dekanaty ukształtował się już w połowie XV wieku. Od 1 września sieć organizacyjną diecezji tworzy 28 dekanatów, w skład których wchodzi 248 parafii.

O nowych dziekanach, wicedziekanach i ojcach duchownych dekanatów piszemy TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL