GN 45/2019 Archiwum

Powstaniec na zawsze

Ze swym dowódcą na barykadach Warszawy walczyli zaledwie 15 dni, ale po 74 latach wciąż o nim pamiętają i odwiedzają jego grób w Orszymowie.

Powstańcy warszawscy co roku w ostatnią niedzielę sierpnia ściągają do Orszymowa na grób mjr. Jana Jaroszka ze zgrupowania „Chrobry II”.

– Był od nas starszy i bardzo odważny. Na motocyklu podjeżdżał blisko do niemieckich czołgów. 15 sierpnia, gdy zginął, najpierw walczył przy Towarowej, potem przedostał się na Grzybowską. I tam poległ. Pochowaliśmy go w Śródmieściu, ale po wojnie rodzina chciała go przenieść do rodzinnej miejscowości. Myśmy, niestety, nie dowiedzieli się, gdzie został pochowany. W odnalezieniu jego grobu pomógł nam dopiero prymas Józef Glemp. Od tamtej pory co roku wracamy tu – opowiadał mjr Jerzy Zakrzewski, przewodniczący środowiska żołnierzy Zgrupowania AK „Chrobry II”. Dawniej do Orszymowa przyjeżdżały autokary kombatantów, w tym roku przyjechało czterech powstańców. Powstańczy ogień w nich nie zgasł. – Należałam do harcerstwa. Zawsze mi powtarzano, że moim zadaniem jest „chętnie pomagać”. Gdy wybuchło powstanie, wiedziałam, co mam robić: zostałam łączniczką – mówi 95-letnia Zofia Czekalska ps. „Sosenka”. – To, że żyję, to cud. W moim hełmie z powstania jest pięć dziur po kulach. Odłamki niektórych z nich do dziś noszę. I powiem tylko jedno jako powstaniec i stary człowiek: niedobrze jest, gdy zostajemy sami, gdy inni przestają pamiętać – dodaje Jerzy Zakrzewski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama