Nowy numer 03/2020 Archiwum

Czas pokuty w diecezji płockiej

Bp Piotr Libera odpowiada na ostatni „List Papieża Franciszka do Ludu Bożego” oraz jego prośbę o modlitwę i pokutę za nadużycia seksualne, nadużycia władzy i sumienia.

Bp Piotr Libera w całej diecezji płockiej zarządził dzień 14 września, czyli święto Podwyższenia Krzyża Świętego, dniem postu i pokuty.

Wcześniej, bo w dniu 11 września o godz. 10.00 w bazylice katedralnej w Płocku odprawione zostanie nabożeństwo pokutne w intencji ofiar nadużyć w Kościele. Podobne nabożeństwa pokutne zostaną odprawione we wszystkich dekanatach diecezji w dniu 14 września, z udziałem wszystkich kapłanów dekanatu.

Odpowiedzialnymi za ich zorganizowanie są dziekani, a poprowadzą je ojcowie duchowni dekanatów. Duchowni powinni zachęcić do udziału w nabożeństwach wiernych świeckich.

Ponadto w dniu 14 września wierni Kościoła płockiego będą się również modlić za tych, którzy porzucili stan kapłański lub zakonny.

20 sierpnia papież Franciszek, w odpowiedzi na ostatnie doniesienia o nadużyciach seksualnych w Kościele, napisał specjalny list. Stwierdził w nim m.in. że przestępstwa seksualne wobec nieletnich „wywołują głębokie rany cierpienia i niemocy”. Cierpienie ofiar i ich rodzin jest wspólnym bólem Kościoła, to skarga, która dotyka duszy, a która przez długi czas była ignorowana. Ojciec święty ze skruchą przyznaje, że nie udało się wspólnocie Kościoła zadziałać w porę i rozpoznać powagi szkody u wielu osób. Odpowiedzialność za to należy przyjąć w sposób globalny i wspólnotowy. Nawrócenie działania kościelnego musi odbyć się z udziałem wszystkich członków ludu Bożego. Trzeba wykorzenić „kulturę nadużyć” ze wspólnot.

Ojciec święty zalecił rozpoznanie i potępienie „potworności popełnionych przez osoby konsekrowane, duchownych, a także przez tych wszystkich, którzy mieli misję czuwania”. Dodał, że świadomość grzechu pomoże uznać błędy, przestępstwa i rany zadane w przeszłości, pozwoli otworzyć się i zaangażować bardziej w proces ponownego nawrócenia, a pokuta i modlitwa pomogą uwrażliwić oczy i serce na cierpienia innych oraz na pokonanie żądzy panowania i posiadania, które tak często stają się źródłem zła: „Niech Duch Święty da nam łaskę nawrócenia i namaszczenia wewnętrznego, abyśmy w obliczu tego przestępstwa nadużyć mogli wyrazić naszą skruchę i naszą stanowczość, by odważnie z nimi walczyć” – zakończył swój list papież Franciszek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • nick
  25.08.2018 16:29
  Jeśli to nie są pozorowane działania mające uspokoić sumienia duchownych i uśpić wiernych to należy ujawnić przestępców-homoseksualistów w sutannach i tych co ich kryli, wszystkich ukarać, a nawet wydalić ze stanu kapłańskiego. Koniec z anonimowymi czyli bezkarnymi zboczeńcami.. Na wyjaśnienie czeka np. sprawa molestowania pewnego dominikanina sprzed 2 lat. Pisał o tym gosc:
  https://www.gosc.pl/doc/3534007.Dominikanie-w-sprawie-oskarzen-o-Adama-Wyszynskiego
  doceń 10
 • Margo
  25.08.2018 16:45
  Czy naprawdę trzeba było aż listu papieża Franciszka, aby poważnie potraktować problem księży homoseksualistów-pedofilów. Ks. Bp Libera jest biskupem od wielu lat i wiedział o tych skandalicznych faktach w Poznaniu czy o problemie niektórych biskupów i księży. Takich ludzi, którzy chcą poprawy trzeba było skierować do klasztoru kontemplacyjnego . Dawniej w diecezji krakowskiej takich ksieży czy zakonników dawano do zamku w Lipowcu koło Chrzanowa lub w XIX w. na Święty Krzyż w Górach Świętokrzyskich. Wszyscy księża homoseksualiści powinni bezwarunkowo być natychmiast wyrzuceni ze stanu kapłańskiego, także w Polsce, a wszyscy księża mający problem alkoholowy, natychmiast skierowani na leczenie do AA. A księża zaprzyjaźnieni z drogimi autami , powinni być zapisani do automobilklubów i opuścić stan kapłański. I dlatego (a dlaczego?) nam zwykłym katolikom przyszło dziś się wstydzić za homoseksualistów - pedofilów w Kościele. Nam, których żaden z biskupów nie słuchał.
  doceń 11
 • pytajnik
  25.08.2018 16:52
  Tutaj trzeba konkretnych działań. Niech ks. biskup łaskawie powie, czy w jego diecezji do seminariów przyjmowani są sodomici, czy też nie? Cz sodomia wśród duchownych jest karana, a osoby dopuszczające się jej eliminowane ze stanu duchownego, czy też nie?
  doceń 9
 • Andrzej z Goliny
  25.08.2018 18:43
  Szkoda, że Nick, Margo i Pytajnik nie mają mocnej wiary. Nie rozumieją mocy modlitwy, miłosierdzia i duchowej odpowiedzialności za Kościół wszystkich jego członków.
  Chcieliby wprowadzić mentalność, jaka jest w organizacjach czysto świeckich.
  Kościół jest organizmem założonym przez Jezusa Chrystusa. U jego podstaw leży Miłość i Miłosierdzie.
  Kocham Boga i Kościół. Przez Miłość do Boga pragnę przemiany wszystkich członków Kościoła, siebie samego, księdza, biskupa... Nikt nie zmieni świata, jak nie zacznie przemiany od siebie samego.
  Dobrze wiemy, że samo prawo z systemem kar, nie dokona tak do końca przemiany społeczeństwa z którego znikną najprzeróżniejsze czyny zła.
  Prawdziwa przemiana bez udziału ingerencji Pana Boga jest niemożliwa i dlatego jest potrzebna najpierw modlitwa i do niej zachęca Biskup Plocki ks. Piotr Libera.
  Dla mnie jest to oczywiste

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama