Nowy numer 42/2019 Archiwum

Odpowiedzmy na wezwanie Franciszka

Bp Piotr Libera prosi o modlitwę w intencji Synodu Młodych.

Za tydzień w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku odbędzie się diecezjalne spotkanie młodych.

"Chcę, żebyście na synodzie z jednej strony pogłębili duchowo i intelektualnie swoje zaangażowanie, z drugiej - zastanowili się nad tym, jaki Kościół pragniecie tworzyć razem ze swoim biskupem, swoimi rodzicami i bliskimi, swoimi księżmi, nauczycielami i rówieśnikami, a także jak zarażać wiarą innych, jak wyrywać ich z duchowej pustki i zagubienia" - napisał biskup płocki do niemal 200 uczestników tego dwudniowego spotkania.

Owocem synodu ma być przesłanie do papieża Franciszka na synod biskupów, który w październiku odbędzie się w Watykanie, oraz wskazówki duszpasterskie i statut, które na mocy dekretu biskupa płockiego staną się prawem diecezjalnym.

O czym będą rozmawiać uczestnicy dwudniowego spotkania? M.in. o Mszy ludzi młodych i o spowiedzi, o odejściach z Kościoła i katechezie, o parafii i duszpasterzach, o tym, co fascynuje młodych w Kościele, i o tym, co ich odciąga od Boga. Już w ramach tak zwanej komisji przygotowawczej "stanisławowy synod" padły pewne propozycje, m.in. aby: w ośrodku dekanalnym powstał "konfesjonał św. Stanisława Kostki", czyli miejsce zapewniające dyskrecję i wygodę, w którym byłby codzienny dyżur księdza penitencjarza, by przywrócić w większych parafiach Mszę św. z udziałem młodzieży, oraz by zadbano o mianowanie dobrych i sprawdzonych prefektów do szkół średnich i duszpasterzy akademickich.

Na tę niedzielę bp Libera kieruje słowo do wiernych diecezji z prośbą o modlitewne wsparcie tego dzieła:

"Kilka dni temu, w uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej, w 450. rocznicę śmierci św. Stanisława Kostki, Ojciec święty Franciszek, w specjalnym przesłaniu adresowanym do Biskupa Płockiego, skierował do ludzi młodych następujące słowa: I was przynagla miłość Chrystusa i umacnia Jego łaska. Miejcie odwagę! Świat potrzebuje Waszej wolności ducha, waszego ufnego patrzenia w przyszłość, Waszego pragnienia prawdy, dobra i piękna.

31 sierpnia i 1 września przedstawiciele młodzieży naszej diecezji zgromadzą się w Płocku na II Synodzie Młodych. Będzie to doskonała okazja, aby niejako bezpośrednio odpowiedzieć na papieskie wezwanie. Przez dwa dni nasza młodzież będzie się zastanawiać nad przekazywaniem żywego Jezusa i Jego Ewangelii współczesnemu człowiekowi, szczególnie młodemu.

Wszyscy wiemy, jak ważna jest troska o ewangelizację i chrześcijańską formację młodego pokolenia. Z pewnością zdajemy sobie też sprawę, jak trudne jest to zadanie i jak wiele wymaga wysiłku oraz cierpliwości.

Zapraszam raz jeszcze przedstawicieli naszej młodzieży do Płocka, a Was - Drodzy Diecezjanie proszę serdecznie o modlitwę w intencji Synodu. Niech połączy nas wspólna odpowiedzialność! Niech wspólna modlitwa otworzy serca i umysły młodzieży na natchnienia Ducha Świętego i uczyni owocnymi synodalne obrady".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL