Nowy numer 2/2021 Archiwum

O Polsce na Zielonej Wyspie

Uczestnicy kongresu w Dublinie mogą odwiedzać polskie stoisko, które zostało zorganizowane dzięki rodzinie z diecezji płockiej.

Na spotkanie w Irlandii Fundacja "Tak dla Rodziny" Aldony i Artura Wiśniewskich z Glinojecka zawiozła materiały pokazujące życie polskich rodzin, rodzin diecezji płockiej i Kościoła lokalnego. Są tam m.in. foldery, książki, plakaty dotyczące organizacji pozarządowych, ruchów i wspólnot kościelnych oraz 40-minutowy film. Poprzez nie reprezentanci diecezji płockiej na kongresie chcą m.in. pokazać żywy Kościół i wielodzietne, wierzące rodziny. Chcą też informować o tym, co dobrego dzieje się w Polsce dla rodzin.

– Mówimy o polskiej rodzinie, która wzrasta w wielu wspólnotach: Domowego Kościoła, na Drodze Neokatechumenalnej, w Rodzinach Nazaretańskich... Rodziny są też bardzo aktywne podczas pieszych pielgrzymek, jeżdżą na rekolekcje, szukają Pana Boga, nie tylko na zasadzie akcji, ale na co dzień, uczestniczą we Mszach św., w wieczorach uwielbienia. Są też organizacje pozarządowe, które bardzo żywo działają na rzecz małżeństw i rodzin – powiedziała Aldona Wiśniewska dla Radia Watykańskiego w czasie kongresu.

Polskie stanowisko z nr 176 w centrum kongresowym w Royal Dublin Society już jest odwiedzane przez uczestników WMOF z różnych krajów.

Małżeństwo z Glinojecka pojechało do Dublina z dorosłymi dziećmi; razem od lat tworzą wyjątkowy, bo połączony też więzami krwi, zespół muzyczny Moja Rodzina. W środę wieczorem z koncertem "Rodzina pod flagą Niepodległej" wystąpili w kościele św. Audoena w Dublinie, który stanowi centrum duszpasterstwa polskiego w stolicy Irlandii. Koncert odbywał się pod patronatem Rady ds. Rodziny KEP oraz wicemarszałek senatu.

Światowy Kongres Rodzin to odbywające się w różnych krajach co 3 lata spotkanie, zapoczątkowane przez Jana Pawła II. Jest on wyjątkowym czasem modlitwy, integracji, wymiany opinii, dyskusji i dzielenia się doświadczeniem wiary rodzin ze wszystkich kontynentów. IX Światowe Spotkanie Rodzin organizowane przez archidiecezję w Dublinie zakończy niedzielna Msza św. sprawowaną przez papieża Franciszka w Phoenix Park, największym parku w Europie, w którym Jan Paweł II sprawował Eucharystię podczas pielgrzymki w 1979 roku.

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama