Nowy numer 42/2019 Archiwum

Wciąż „stworzeni do wielkości”

W jaki sposób trud drogi i szczęście ze spotkania z Maryją na Jasnej Górze przełożą się na życie pątników?

Koniec długiej drogi z Płocka na Jasną Górę jest bardzo radosny i pokorny... Ta radość ma swój kulminacyjny moment w Częstochowie, na ostatniej prostej, w Alejach Najświętszej Maryi Panny, gdy Jasna Góra jest na wyciągnięcie ręki pielgrzyma. Są race, kwiaty, balony... Pomysłowość pielgrzymów, by zamanifestować swoją radość, nie ma granic.

Ale gdy pielgrzymi dochodzą do murów Jasnej Góry, pokornie klękają, niektórzy kładą się krzyżem na ziemi i zaczyna się najbardziej osobista modlitwa i rozmowa z Maryją. Podobnie jest w kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie panuje największe wzruszenie i często widać łzy szczęścia. Dlatego, jak mówili nam pątnicy, szkoda, że pielgrzymka tak szybko się kończy, ponieważ jej przesłanie jest głębokie i powinno trwać. – Ktoś, kto wraca na pielgrzymkę, robi to dlatego, że czegoś dobrego tu doświadczył. I ludzie przychodzą po raz kolejny na naszą pielgrzymkę, bo – jak sami mówią – jest to ładowanie akumulatorów, moment, żeby pozbierać myśli, żeby prosić w konkretnej intencji, żeby słuchać mądrych konferencji. Myślę, że coraz bardziej w tym zabieganym świecie potrzeba takich dni jak dni pielgrzymkowe – mówił na zakończenie pielgrzymowania ks. Jacek Prusiński, główny przewodnik płockiej pielgrzymki. Na Jasną Górę dotarło 1300 pielgrzymów pieszych. Największe grupy to: srebrna z Pułtuska, Serocka i okolic, biało-czerwona z Płocka i okolic oraz błękitna z Nasielska, Zakroczymia i okolic. Wraz z nimi docierały na Jasną Górę pielgrzymki rowerowe i autokarowe. Towarzyszyło im ok. 3 tys. pielgrzymów duchowych. Piękny czas i mocne doświadczenia trwały dziewięć dni. Co dalej? – Chciałbym, aby pielgrzymi w swoich grupach spotykali się w ciągu roku, przynajmniej trzy razy: po pielgrzymce, na opłatku i przed kolejnym wyruszeniem na szlak. W ten sposób nasza droga na Jasną Górę stanie się okazją do wewnętrznej formacji. Myślę, że warto powracać w myślach do hasła pielgrzymki, które jest krótkie i mocne: „Stworzeni do wielkości”. Wiele zależy od nas samych, czy nie pozwolimy, aby osłabł w nas ten wspaniały duch pątniczy – mówi ks. Prusiński.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL