Nowy numer 41/2019 Archiwum

Aby żyć „więcej” i „bardziej”

Do miejsca urodzin św. Stanisława Kostki, „do miejsca, które zobowiązuje”, pielgrzymowała diecezja wraz ze swoimi biskupami i wieloletnim sekretarzem świętego papieża Polaka.

Plac przed sanktuarium w Rostkowie wypełnił się pielgrzymami. Doroczny odpust, który od pokoleń jest obchodzony w tym miejscu ku czci Matki Bożej Wniebowziętej i na pamiątkę Stanisławowego „transitus”, czyli narodzin dla nieba, tym razem stał się diecezjalnym świętem i dziękczynieniem za świętego z Rostkowa w 450. rocznicę jego śmierci.

W czasie uroczystej liturgii wybrzmiały „Te Deum” oraz modlitwa zawierzenia dzieci i młodzieży. – To wierność i świętość były głównym celem 18-letniego życia tego odważnego i konsekwentnego mazowieckiego szlachcica. Nie zapominajmy – to imię, Stanisławowe imię, także nasze pokolenia zobowiązuje! – mówił na początku liturgii bp Piotr Libera. Kard. Stanisław Dziwisz mówił w homilii, że młody Stanisław nie zostawił po sobie wielu zapisanych kart, ale po 450 latach od jego śmierci Kościół wciąż czerpie z tajemnic jego mądrego i świętego życia. – Na tym polegała i polega jego wielkość, że on chciał „więcej” i „bardziej”. Co chciałby nam dzisiaj powiedzieć Stanisław Kostka, a zwłaszcza co mógłby przekazać młodym Polkom i Polakom? Niewątpliwie chciałby powiedzieć, że nie warto żyć banalnie, byle jak. Nie warto egoistycznie zamykać się w sobie. Nie warto beztrosko ulegać słabościom i zachciankom. Natomiast warto wypływać na głębię. Warto stawiać sobie cele i dążyć do nich wytrwale – akcentował arcybiskup senior krakowski. W czasie Mszy św. odczytano list prezydenta Andrzeja Dudy, który nazwał Stanisława „jedną z najpiękniejszych postaci spośród tych, którzy rozsławili imię Polski na świecie. (...) To również dzięki owym prawdziwym tytanom ducha oraz dzięki kultowi, jakim zostali otoczeni, Polska przetrwała najcięższe próby” – napisał prezydent.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL