Nowy numer 42/2019 Archiwum

Nowoczesna łódź dla ratowników

"Morska terenówka" trafi do płockiego WOPR-u dzięki darowiźnie fundacji ORLEN Dar Serca.

W czerwcu w wyniku przejścia trąby powietrznej nad płockim Radziwiem znacznie ucierpiały jednostki pływające Wodnego Płockiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dzięki kolejnym darowiznom od wielu instytucji i osób woprowcy mogli wyremontować swoje łodzie. Teraz otrzymają pieniądze od PKN Orlen na zakup nowoczesnej łodzi ratunkowej z przyczepą transportową.

- Mam nadzieję, że jednostka, bardzo skuteczna w akcjach ratunkowych, na co dzień służyła będzie do patrolowania zbiorników wodnych. Wierzę, że dzięki niej uda się znacząco poprawić bezpieczeństwo, czego życzę zarówno ratownikom, jak również korzystającym z kąpieli pod chmurką – powiedziała, przekazując symboliczny czek, Wioletta Kulpa, kierownik Działu Sponsoringu Społecznego i CSR w PKN ORLEN, podczas sobotniego pikniku WOPR zorganizowanego dla korzystających ze strzeżonego kąpieliska "Patelnia" w Grabinie.

To będzie "morska terenówka z napędem 4 na 4", przystosowana do działań w nawet tak ekstremalnych warunkach, jakie towarzyszą powodzi, ocenia Piotr Lisocki z płockiego WOPR. Konstrukcja łodzi tylko z pozoru przypomina ponton, bo jej burta jest zabezpieczona pneumatycznymi tubami. - Zalety tego typu łodzi to głównie stabilność, odporność na uszkodzenia i prędkość oraz duża tzw. dzielność morska, czyli zdolność do żeglugi w trudnych warunkach. Solidny kadłub w kształcie litery V zapewnia dużą stabilność i umożliwia bezpieczne, bezkolizyjne dojście do burty innej jednostki czy pomostu. Łódź, która będzie napędzana mocnym 100-konnym silnikiem, pozwoli nam osiągać duże prędkości nawet przy bardzo złej pogodzie - wyjaśnia P. Lisocki.

Na wyposażeniu jednostki będzie radiotelefon stacjonarny, kolorowa echosonda z GPS, kompas magnetyczny, elektroniczna konsola sterowna z dwuosobową owiewką, oparciem i relingami, oraz światła nawigacyjne LED, koło i rzutki ratownicze. Sportis S-5200 zostanie wykonana przez czołowego polskiego producenta łodzi hybrydowych typu RIB (Rigid Inflatable Boat). Dzięki tej jednostce płocki WOPR, który prowadzi działania na dużym obszarze, obejmującym m.in. pojezierze gostynińskie i zalew włocławski na Wiśle, będzie mógł współpracować na wodzie ze innymi specjalistycznymi jednostkami policji, straży pożarnej czy nawet wojska.

Płoccy woprowcy, dzięki współpracy z PKN ORLEN w ramach programu „Bezpieczne wakacje”, już od 3 lat są zabezpieczają plażę w Grabinie, która w tym roku ma status kąpieliska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL