Ideał niepodległej Polski łączy pokolenie z pokoleniem - przypomniano w święto Wojska Polskiego na przasnyskim rynku.
Tegoroczne obchody rozpoczęła Msza św. w intencji ojczyzny w parafii Chrystusa Zbawiciela, której przewodniczył ks. proboszcz Romuald Ciesielski. - To nie tylko mądre decyzje marszałka Piłsudskiego, ale i interwencja Boża i Matki Bożej obroniły nas i przyniosły zwycięstwo – przypomniał w homilii nawiązując do zwycięskiej bitwy warszawskiej 1920 r. ks. prał. Franciszek Różański z przasnyskiej fary.
Pod koniec Mszy św. Wiesława Krawczyk, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Mazowieckiego, wręczyła ks. Romualdowi Ciesielskiemu medal "Pro Masovia" za zasługi dla województwa mazowieckiego, w 20. rocznicę erygowania parafii.
Po zakończeniu liturgii przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, żołnierze z przasnyskiej jednostki wojskowej oraz członkowie grup rekonstrukcji historycznej, przy dźwiękach orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Przasnysza przemaszerowali na rynek miejski, gdzie wręczono awanse na wyższe stopnie wojskowe i odznaczenia nadane przez Ministra Obrony Narodowej.
- Jako żołnierze Rzeczypospolitej czcimy cnoty narodowe, z którymi wszyscy się utożsamiamy: umiłowanie wolności, honor, bohaterstwo – zapewnił ppłk Bogusław Postek, zastępca dowódcy 2. Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu. - Ideał niepodległej Polski łączy nasze pokolenie z pokoleniem, które nie poskąpiło swej krwi 98 lat temu na przedpolach Warszawy.
Po odczytaniu apelu pamięci kompania honorowa oddała salwę, a następnie odbyła się defilada żołnierzy oraz rekonstruktorów z 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza i 51. Pułku Piechoty Strzelców Kresowych z Iłży. Największe wrażenie na uczestnikach uroczystości zrobił jednak konny partol powstańców kościuszkowskich, w których roli wystąpili jeźdźcy ze Stajni Księstwo.
W Muzeum Historycznym odbyła się wernisaż wystawy Wojciecha Surawskiego pt. "Na koń!" przedstawiającej wyposażenia kawalerii polskiej w XX wieku. Do jubileuszu 100. rocznicy odzyskania niepodległości nawiązuje także otwarta wcześniej ekspozycja poświęcona Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera. Natomiast w podcieniach ratusza staromiejskiego można oglądać wystawę o św. Stanisławie Kostce.
Po uroczystościach na rynku rozpoczął się piknik wojskowy, podczas którego można było skosztować żołnierskiej grochówki, obejrzeć sprzęt wojskowy oraz przygotowane przez rekonstruktorów dioramy.
W obchody uroczystości Wniebowzięcia NMP była również wpisana 20. rocznica powstania parafii Chrystusa Zbawiciela. Z tej okazji po raz kolejny zorganizowano sportowo-rekreacyjny festyn integracyjny. Wspólną zabawę rozpoczął koncert Miejskiego Chóru Męskiego, który zaprezentował szeroki wybór pieśni ze swojego repertuaru. Następnie do wspólnego uwielbienia Pana Boga śpiewem zaprosił zebranych zespół ewangelizacyjny Dekalog. Wystąpili również soliści oraz dwa zespoły młodzieżowe. W programie imprezy znalazły się także pokaz strażackich wozów bojowych, loteria fantowa, różnego rodzaju zabawy i rozgrywki sportowe oraz konkursy m.in. historyczny – na 100 lecie odzyskania niepodległości, wiedzy o parafii oraz rodzinny. Przygotowano też dwa konkursy plastyczne: "20. rocznica parafii Chrystusa Zbawiciela " oraz na projekt muralu 3D "Do wyższych rzeczy stworzony - św. Stanisław Kostka".
Festyn odbył się dzięki dofinansowaniu m.in. ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz fundacji "SCALAM - Prostujemy Drogi Życia" i fundacji "Pelikan".
Wojciech Ostrowski