Nowy numer 41/2019 Archiwum

Nie boją się wyzwań

- Chcemy stawić czoła tematom, które nie są popularne i wygodne - mówi szefowa Stowarzyszenia "Nowa Szansa" w Płocku.

Joanna od dzieciństwa zmaga się z niepełnosprawnością ruchową, co jednak nie przeszkodziło jej w ukończeniu studiów i dalszej edukacji. Dzisiaj jest pedagogiem terapeutą i logopedą. Mimo że posiada takie kwalifikacje, dobrze wie, czym jest bezskuteczne poszukiwanie pracy. Jako młoda żona zmaga się też z innymi stereotypami, które przylgnęły do osób niepełnosprawnych.

Monika jest również młoda żoną, a także mamą ruchliwego trzylatka. Choruje na stwardnienie rozsiane i wie, jakie uprzedzenia i mylne oceny wywołuje widok osoby z SM. Brak sił jest brany za lenistwo, chwiejność, lekkie zataczanie się za stan upojenia alkoholowego, a nerwowość za brak wychowania. Sama choroba odbierana jest jako wyrok.

Można rzec, że w ogniu walk właśnie z takimi i innymi przeciwnościami, zrodziło się w Płocku Stowarzyszenia Centrum Aktywizacyjno - Terapeutycznego "Nowa szansa". Założone przez ludzi młodych, z których część są osobami zdrowymi, część niepełnosprawnymi, chce "wydobyć z ludzi to, co najpiękniejsze", jak czytamy w ulotce stowarzyszenia.

Praktycznie wszyscy członkowie i zarząd to osoby z wyższym wykształceniem. Jest więc i pedagog, są psycholodzy, logopedzi, inżynier, fizjoterapeuta. Swą wiedzą i umiejętnościami chcą dawać, jak mówi sama nazwa stowarzyszenia, "nową szansę". Wierzą, że każdy na nią zasługuje. Stąd pomysł szerokiej oferty zajęć, warsztatów, szkoleń, a także terapii.

- Proponujemy m.in. diagnozę i terapię pedagogiczną, czy logopedyczną dla dzieci i młodzieży. Wychodzimy też z ofertą zajęć animacyjno - ruchowych - wymienia szefowa zarządu stowarzyszenia Joanna Siejka. Mają już wynajęty lokal, przy ul. Lotników 1 oraz stronę internetową. Startują też ze swoim projektem do Budżetu Obywatelskiego.

Są też inne pomysły. Na przykład konferencje z udziałem znanych osób (marzą np. o zaproszeniu Anny Dymnej). Ich tematem byłyby oczywiście problemy osób niepełnosprawnych, ale przede wszystkim stereotypy. - Jako stowarzyszenie stawiamy czoła tematom, które nie są popularne, a jednak o nich trzeba koniecznie mówić. Bardzo dużo rzeczy jest jeszcze w powijakach, jeśli chodzi o rozumienie potrzeb osób niepełnosprawnych. Chcemy przypomnieć, że mimo etykietki "inwalida" możemy być samodzielni - wyjaśnia Asia.

Jakie tematy chcą poruszać? Na przykład wyzwań, przed jakimi stoją małżeństwa, gdzie jedna z osób jest niepełnosprawna, roli niepełnosprawnych rodziców wobec dziecka, opieki ginekologicznej osób niepełnosprawnych, a także aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych czy alternatywę do ubezwłasnowolnienia, czyli tzw. asystenturę.

Założeniem Stowarzyszenia jest również to, by obejmować opieką i terapią cały przekrój wiekowy, zarówno najmłodszych, jak i dorosłych. Jeśli uda się mu pozyskać środki, wtedy w ramach projektów będą organizowane bezpłatne zajęcia dla mieszkańców Płocka.

Więcej informacji pod nr tel. 796 390 717 i na stronie: nowaszansaplock.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL