Nowy numer 41/2019 Archiwum

Trochę Irlandii w Przasnyszu

W Muzeum Historycznym odbył się wernisaż wystawy o św. Patryku.

O patronie Irlandii słyszał niemal każdy. Nie każdemu natomiast znane są związane z tym świętym miejsca w hrabstwie Down i jego okolicach w Irlandii Północnej, gdzie w 432 r. rozpoczął on swoją misję ewangelizacyjną w tym kraju i gdzie został pochowany na Wzgórzu Down.

Celem przygotowanej przez Down County Museum w Downpatrick w Ulsterze we współpracy z Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie wystawy "Śladami Świętego Patryka", którą można oglądać w Muzeum Historycznym w Przasnyszu, jest prezentacja reliktów wczesnego chrześcijaństwa w hrabstwie Down.

Ekspozycja, która składa się z 12 plansz, ukazuje, jak informuje jej kurator Sebastian Pietrzak, nie tylko samą postać św. Patryka, ale również miejsca związane z działalnością misjonarzy w Irlandii Północnej. Zobaczyć można zabytki z okresu wczesnego chrześcijaństwa, m.in. kościoły, klasztory, okrągłe wieże, święte studnie, kamienne krzyże świętego Patryka, miejsca pochówku i relikwie.

Życie i działalność patrona Irlandii przybliżył licznie przybyłym uczestnikom wernisażu dr Wojciech Borkowski, wicedyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL