Nowy numer 41/2019 Archiwum

Upały nie dla ryb

Dla ryb w stawach i innych wolnostojących zbiornikach wodnych upały mogą stanowić śmiertelne zagrożenie. W Ciechanowie przyducha ryby zabiła.

Na leżącym w centrum miasta, w sąsiedztwie ratusza i Zamku Książąt Mazowieckich, zbiorniku (tzw. torfach) doszło do przyduchy. To stan, w którym w wodzie zaczyna brakować tlenu. Zabierają go glony, rozkładając się w wysokich temperaturach wody, a ta w "torfach", na przykład 1 sierpnia miała prawie 30 stopni Celsjusza.

Gdy drastycznie spada poziom tlenu w wodzie, zaczynają ginąć ryby. Najpierw podpływają pod powierzchnię wody, prawie pionowo próbując rozpaczliwie zaczerpnąć tlenu. Potem następuje masowe śnięcie. Tylko jednego dnia ciechanowscy wędkarze zebrali z "torfów" ponad 100 kilogramów martwych ryb. Głównie okoni, ale były też liny, szczupaki, sandacze, węgorze, karpie. - Jeśli temperatura powietrza wynosi 33 stopnie, a wody ponad 27 stopni, to jest to zupa, nie woda, wszystko się gotuje - mówi Henryk Grześ, prezes koła Polskiego Związku Wędkarskiego w Ciechanowie.

"Torfy", które są zbiornikiem płytkim (w najgłębszym miejscu są 3 m głębokości), jak sama nazwa wskazuje powstałym na torfowisku, od dwóch lat napowietrza specjalna fontanna, zbudowana na środku lustra wody w ramach budżetu obywatelskiego. Przy takich upałach jej napowietrzanie okazało się niewystarczające. Do akcji wkroczyli strażacy. Napowietrzali zbiornik przez trzy dni dwiema armatkami wodnymi. - Pomagaliśmy natlenić ten zbiornik, udostępniliśmy motorówkę do zbierania śniętych ryb - opowiada mł. bryg. Andrzej Król, zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP Ciechanów.

Wędkarze, którzy sukcesywnie zarybiają "torfy", już zapowiedzieli, że jesienią znów będą to czynić, by odrobić straty.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL