Nowy numer 42/2019 Archiwum

Trud czyni mocniejszym

Już za chwilę wyruszy na szlak diecezjalna piesza pielgrzymka do Czarnej Madonny. Oprócz pieszego wędrowania ostatnio coraz modniejsze staje się pielgrzymowanie na dwóch kółkach. W tym roku rowerowy szlak przetarli już niektórzy księża naszej diecezji.

Od 5 do 10 sierpnia po raz szósty jadą do Częstochowy rowerowi pątnicy z Popowa, zaś od 19 do 25 sierpnia w II pielgrzymce rowerowej będą jechać pątnicy z Przasnysza. Od lat ten sam szlak przecierają członkowie płockiego klubu „Victoria” i rowerzyści z Gąbina.

W tym roku na rowerze dotarli już do Częstochowy m.in. księża Mateusz Jesień i Jakub Kępczyński. – Chodziłem kilka razy do Częstochowy pieszo, w tym roku wybrałem się rowerem. Dlaczego w taki sposób? Tutaj zadziałało świadectwo mojego kuzyna Krystiana i jego żony, którzy w ubiegłym roku opowiedzieli mi o swojej drodze przebytej jednośladem do Częstochowy – opowiada Jakub, który jest wikariuszem w parafii Karniewo. – Na trasę pielgrzymki z pełnym bagażem wystartowałem z mojej rodzinnej parafii w Raciążu do Płocka. Stamtąd wyruszyliśmy z ks. Mateuszem Jesieniem, wikariuszem z mławskiej Wólki. Dotarliśmy do Tumu k. Łęczycy. Tam spotkaliśmy życzliwych ludzi, którzy przyjęli nas na nocleg. Jechaliśmy szlakiem płockiej pieszej pielgrzymki, docierając kolejnego dnia do Zelowa, a ostatniego – do Jasnej Góry. To niesamowite, jak pielgrzymka wzmacnia człowieka, jak trud i wysiłek wzbogacają ducha – mówi ks. Kępczyński. – Na pieszej pielgrzymce wszystko dzieje się w marszu: i konferencje, i modlitwy, nawet spowiedź. Na rowerowej – większość dzieje się na postoju. Uważam jednak, że pielgrzymka jednośladem ma bardziej kontemplacyjny charakter. Człowiek jest sam na sam ze sobą. To dobry czas, by osobiście porozmawiać z Bogiem, pewne rzeczy przemyśleć i na nowo poukładać. W ciągu dnia większość czasu zabierał mi przejazd, lecz znajdywałem czas na modlitwę, która zupełnie inaczej wybrzmiewała na łonie natury. Wierzę, i tego doświadczyłem, że ten trud czyni pielgrzyma mocniejszym, ubogaca go, a jednocześnie pozwala mu ogołocić się z pewnych przyzwyczajeń i wygód – stwierdza ks. Kępczyński.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL